Strona główna Aktualności USG piersi jako obowiązkowe badanie dla kobiet

USG piersi jako obowiązkowe badanie dla kobiet

przez admin

Badania piersi bezsprzecznie kojarzą się z profilaktyką nowotworową. Nic w tym dziwnego – każdego roku u prawie 20 tysięcy Polek diagnozuje się raka piersi. Wcześnie wykryte zmiany w tym gruczole przekładają się na skuteczniejszą terapię, dlatego warto pamiętać o regularnym samobadaniu piersi, a także badaniach obrazowych. Do jednych z nich należy USG piersi. Co warto wiedzieć o tym badaniu w aspekcie chorób piersi?


Wykorzystanie badania ultrasonograficznego w diagnostyce chorób piersi

USG piersi jest badaniem obrazowym, które wykorzystuje właściwości fal ultradźwiękowych. Ultrasonografia, tuż obok mammografii, jest jedną z najbardziej użytecznych metod używanych w diagnostyce chorób piersi. Sprawdza się szczególnie u kobiet młodych, których piersi charakteryzują się dużą gęstością gruczołową. USG piersi szczególnie warto wykonać:
  • jako badanie przesiewowe między 20. a 40. rokiem życia;jako badanie dodatkowe, po mammografii, po 40. roku życia;
  • jako kontrolę wykrytej wcześniej zmiany łagodnej;
  • w przypadku wyczuwalnego palpacyjnie guzka bądź zgrubienia;
  • w przypadku bolesności lub obrzęku piersi;
  • w przypadku wystąpienia zmian na skórze piersi;
  • w przypadku zauważenia wycieku z brodawki sutkowej.


USG piersi czy mammografia?

W Polsce to mammografia jest badaniem przesiewowym w kierunku zmian nowotworowych piersi, a USG wykonuje się u kobiet z nieprawidłowym jej wynikiem. Publikacje naukowe wskazują, że badania te nie powinny być traktowane zamiennie, a raczej komplementarnie. Jak wcześniej wspomniano, USG najlepiej sprawdza się u kobiet o gruczołowej budowie piersi, z kolei mammografia wykazuje się większą dokładnością, gdy w piersi przeważa tkanka tłuszczowa.

Jak przebiega badanie USG piersi?

Badanie ultrasonograficzne piersi nie wymaga wcześniejszego przygotowania. Zaleca się jedynie, by wykonywane było pomiędzy 1. a 10. dniem cyklu miesięcznego. Warto wiedzieć, że USG piersi jest badaniem bezbolesnym i nieinwazyjnym; nie ma także negatywnego wpływu na zdrowie.
Badanie odbywa się w pozycji leżącej, z założeniem rąk za głowę, co pozwala na najlepsze uwidocznienie tkanek piersi. Specjalista nakłada na skórę badanego obszaru specjalny żel, po czym przykłada głowicę aparatu USG. Poprzez zmiany nacisku oraz kierunku jej prowadzenia, lekarz jest w stanie dokładnie ocenić stan piersi.

Cała procedura trwa zazwyczaj od 10 do 15 minut. Po zakończonym badaniu pacjentka otrzymuje zdjęcia wraz z opisem. USG piersi jest badaniem w czasie rzeczywistym, co oznacza, że lekarz jest w stanie wykryć ewentualne nieprawidłowości jeszcze w czasie wizyty .

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej