Strona główna Aktualności Kiedy należy wymienić materac?

Kiedy należy wymienić materac?

przez admin
Towarzyszy Ci średnio przez 1/3 życia. Korzystasz z niego codziennie. Umożliwia Ci sen oraz wypoczynek. Jednym słowem łóżko z jego najważniejszą częścią – materacem.  Będąc precyzyjnym należałoby użyć liczby mnogiej, bo żaden nawet najlepszy materac nie wystarczy Ci na całe życie. Kiedy zatem trzeba wymienić materac na nowy?
Słuchaj swojego ciała
Przyjmuje się, że materac należy wymieniać średnio co 7 lat, ale jak to ze wszystkimi średnimi bywa nie zawsze jest to prawda. W ciągu 7 lat możemy przytyć (oby nie!) kilkanaście lub kilkadziesiąt kilo lub „dorobić” się dziecka lub dwóch, które z małżeńskiego łóżka urządzą sobie trampolinę. W takich przypadkach trwałość materaca ulegnie osłabieniu i być może wymagana będzie jego wymiana przed upływem 7 lat.
Nawet jeśli po pobieżnych oględzinach materaca stwierdzisz, że jest on nieuszkodzony, a mimo to nie wysypiasz się tak jak wcześniej, boli cię głowa, masz trudności z zasypianiem („wędrujesz” po łóżku szukając optymalnego miejsca) oraz odczuwasz bóle głowy, karku oraz pleców to weź pod uwagę materac jako możliwe źródło tych dolegliwości.
Dźwięk i dotyk
Zmysłowe doznania związane z łóżkiem zapewne nie są Ci obce. Nie, nie o tym jest mowa!
To skrzypienie, które potrafi Cię obudzić o 2 w nocy, to zapadlisko na środku materaca, które czujesz całym ciałem, ten niemiły zapach, który czujesz leżąc twarzą do materaca. To wszystko symptomy wskazujące na konieczność wymiany towarzysza wypraw do krainy Morfeusza.
Świetnym i prostym testem na sprawdzenie stanu wyeksploatowania materaca jest położenie na nim poziomicy i sprawdzenie czy materac jest równy. 
 
Nadszedł czas wymiany
Wiesz już, że nie kupisz materaca na całe życie, ale na najbliższych kilka lat. Przy wyborze odpowiedniego materaca kwestia jakości i trwałości będzie kluczowa. Jednym z elementów wpływających na długość „życia” materaca jest materiał, któremu materac zawdzięcza swoją trwałość. Takim materiałem jest znany skądinąd kokos – materace kokosowe możemy znaleźć we wszystkich rodzajach materacy: sprężynowych, piankowych czy lateksowych. Jednak niezależnie od rodzaju materaca, warstwa włókna kokosowego ma znaczący wpływ na trwałość i twardość materaca. Włókno kokosowe charakteryzuje się dobrą przepuszczalnością powietrza oraz pary wodnej. Tego rodzaju materace polecane są osobom lubiącym twardsze podłoże oraz osobom o zwiększonej masie ciała.
Higiena ma znaczenie!
Pamiętajmy, że jakość snu ma bezpośredni wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto pamiętać o higienicznym użytkowaniu materaca, na którym siłą rzeczy osiadają kurz oraz „żyjątka”, których nie widać gołym okiem. Każdej nocy ciało człowieka pozbywa się naskórka, nie wspominając już o tym, że każde 8 godzin snu to około 300 ml wydzielonego potu, z którego część wyparuje, a część zostanie wchłonięta przez materac. Regularne wietrzenie materaca oraz pomieszczenia, w którym śpimy korzystnie wpłyną na świeżość naszego materaca.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej