Strona główna Fitness Sztuki walki dla kobiet

Sztuki walki dla kobiet

przez admin
Jeszcze do niedawna pokutowało przekonanie, że sporty walki są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Od jakiegoś czasu zdobywają one coraz większą popularność wśród kobiet. To świetna alternatywa dla osób znudzonych aerobikiem, pilatesem czy jogą. Sztuki walki mają bardzo dobry wpływ na organizm. Podczas treningu poruszają się wszystkie partie mięśni, co pomaga w wypracowaniu zgrabnej sylwetki. Poza tym poznaje się różnego rodzaju techniki samoobrony, które niekiedy mogą uratować nawet życie.

Jakie sztuki walki są najbardziej odpowiednie dla kobiet? Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie – każdy ma swoje preferencje. Warto pamiętać, że niektóre skupiają się przede wszystkim na sile fizycznej, inne stawiaja bardziej na techniki obronne i wykorzystanie siły przeciwnika. Właśnie ta druga kategoria wydaje nam się najbardziej odpowiednia, szczególnie dla nowicjuszek.

Jujitsu jest świetnym wyborem, ponieważ koncentruje się na technikach i chwytach obronnych, a nie na sile i wielkości. Dzięki temu nawet niska kobieta o filigranowej sylwetce jest w stanie obronić się przed znacznie większym napastnikiem. Trening Juitsu przebiega zawsze według schematu: rozgrzewka, ćwiczenia podstawowe, zaawansowane i rozluźniające. Sport ten wymaga jednak dużo cierpliwości, wytrzymałości i determinacji. Efekty treningów są widoczne po dłuższym czasie.

Aikido to japońska sztuka walki, która podobnie jak Juitsu kładzie nacisk na obronę, a nie atak. Składa się z szerokiego zakresu technik, opartych na zasadzie ruchu i energii, aby zmienić kierunek lub zneutralizowac atak przeciwnika. Jeżeli techniki są wykonywane w poprawny sposób wzrost i siła nie mają wpływu na ich efektywność. Typowy trening sprowadza się do tego, że nauczyciel pokazuje technikę, a ćwiczący starają się ją powtórzyć. Codzienna praktyka rozpoczyna się lekkimi ruchami ciała, stopniowo zwiększającymi intensywność.

Jeśli nie wystarcza wam nauka umiejętności obronnych i potrzebujecie sportów wyzwalających więcej adrenaliny, dobrym wyborem są sztuki walki oparte na uderzeniach np. kickboxing, boks czy karate. Ostatnio jednak prawdziwą furorę robi krav maga. To system walki stworzony przez siły specjalne Izraela. Celem jest jak najszybsze obezwładnienie przeciwnika. Krav maga opiera się na ciosach zadawanych w najbardziej wrażliwe miejsca na ciele: oczy, gardło, krocze czy stawy skokowe. Stosowane są uderzenia pięściami, łokciami, niskie kopnięcia, a także chwyty służące obronie przed nożem.

Oprócz polepszenia kondycji oraz zwiększeniu poczucia bezpieczeństwa, sporty walki pomagają w walce ze stresem. To świetny sposób na wyciszenie się i wyładowanie negatywnych emocji. Na treningach nauczycie się kontrolować ciało oraz umysł, co pomoże wam przy okazji w odzyskaniu równowagi i spokoju.

Alejakobiet.pl
 

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej