Strona główna Dziecko Zanim pojawi się pierwszy ząbek… sprawdź, jak przebiega ząbkowanie u niemowlaka!

Zanim pojawi się pierwszy ząbek… sprawdź, jak przebiega ząbkowanie u niemowlaka!

przez admin

Rodzice z niecierpliwością wyczekują, aż u ich dziecka pojawi się pierwszy ząbek. Nie każdy jednak wie, że zalążki zębów rozwijają się u dziecka już w okresie życia płodowego. Sprawdźmy, jak przebiega ząbkowanie u niemowlaka i co warto wiedzieć o tym etapie rozwoju maluszka!

Czym jest ząbkowanie?

Ząbkowanie jest procesem, który obejmuje wyrzynanie się zębów. Najczęściej jest on związany z okresem niemowlęcym, jednakże kolejne ząbki u wielu dzieci pojawiają się także i później. Najprościej ujmując, ząbkowanie u niemowlaka polega na przemieszczaniu się zęba z miejsca rozwoju w obrębie kości do jamy ustnej. Ząb przebija powierzchnię dziąsła i wyrzyna się, uzyskując swoją pozycję funkcjonalną.

Co ciekawe, już w okolicy 4 tygodnia życia płodowego powstają zalążki zębów mlecznych płodu, tzw. listewka zębowa. Po około 3 kolejnych tygodniach, czyli w 7 tygodniu ciąży, tworzy się komplet 20 zawiązków zębów mlecznych, które będą tkwiły w kościach, pod dziąsłami, aż do chwili, kiedy ząbkowanie u niemowlaka się rozpocznie.

Można powiedzieć, że ząbkowanie obejmuje dynamicznie następujące po sobie etapy, od chwili rozpoczęcia przemieszczania się zęba do jego ukazania się w buzi dziecka. Choć jest to naturalny proces, bywa, że niesie on ze sobą przykre objawy. Z uwagi na to, że przemieszczanie się ząbka na jego właściwe miejsce przebiega początkowo w obrębie dziąsła, maluszek może zacząć sygnalizować dyskomfort np. płaczem o wiele wcześniej, niż rodzic będzie w stanie zauważyć pierwszy biały punkcik w buzi pociechy.


Kiedy zaczyna się ząbkowanie u niemowlaka?

Tempo ząbkowania i termin jego rozpoczęcia nie są z góry określone. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i może ząbkować w różnym tempie. Dlatego pierwszy ząbek u jednego maluszka może pojawić się już w okolicach 3. miesiąca życia, a u innego dziecka trzeba będzie na to poczekać znacznie dłużej. Eksperci określili jedynie tzw. grupy ząbkowania, które obejmują ząbkowanie:

  • przedwczesne – dotyczy istnienia zębów wrodzonych i noworodkowych, widocznych w jamie ustnej dziecka już po urodzeniu;
  • wczesne – pierwsze zęby pojawiają się pomiędzy 3. a 4. miesiącem życia;
  • o czasie – ząbkowanie rozpoczyna się między 5. a 8. miesiącem życia;
  • opóźnione – pierwszy ząb wyrzyna się u dziecka pomiędzy 9. a 11. miesiącem życia;
  • późne – zęby pojawiają się dopiero po 12. miesiącu życia dziecka.

Szacuje się, że największy odsetek dzieci, bo 26,6%, zaczyna ząbkować w 6 miesiącu życia. Nie stanowi to jednak reguły – jeśli nasza pociecha rozwija się prawidłowo w pozostałych aspektach – nie ma powodu do niepokoju, ząbkowanie u niemowlaka z pewnością niebawem się rozpocznie!

Nie tylko płacz dziecka – jakie są inne objawy ząbkowania?

Kiedy wyczekujemy z niecierpliwością na pojawienie się pierwszego ząbka u niemowlęcia, powinniśmy skupić się na dolnych jedynkach. To właśnie one pojawiają się zwykle jako pierwsze u dzieci. Następne w kolejności są górne jedynki, później siekacze, kły i zęby trzonowe. Rodzice mogą rozpoznać pierwsze objawy, które mogą sygnalizować ząbkowanie u niemowlaka. Płacz dziecka, który pojawia się bez wyraźnego powodu, obfite ślinienie się, czy podwyższona temperatura i biegunka to symptomy, które często wiążą się z procesem wyżynania się zębów dotyczące ząbkowania. Dodatkowo w jamie ustnej dziecka, u którego zaczynają się wyrzynać ząbki, można zauważyć zaczerwienienie i opuchnięcie dziąseł. Dziąsła są tkliwe, a maluszek staje się przez to marudny i płaczliwy.

Jak pomóc ząbkującemu maluszkowi? Wiele rodziców sięga po schłodzone w lodówce żelowe gryzaczki, które podają dziecku. Ulgę może przynieść także delikatny masaż dziąseł za pomocą palca. Nie decydujmy się jednak na podawanie maluszkowi środków farmakologicznych bez konsultacji z lekarzem. Nie zapominajmy także o rodzicielskiej bliskości – czułość i bezpieczne ramiona mamy lub taty pomogą ukoić płacz dziecka.

Ząbkowanie u niemowlaka to naturalny etap jego rozwoju – warto mieć na uwadze fakt, że u każdego dziecka może przebiegać on w nieco innym tempie. Zdobywając informacje o tym, jak ten proces przebiega i z jakimi objawami się wiąże, rodzice mogą przynieść ulgę maluszkowi!

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej