Strona główna Aktualności Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlaka – sposoby na pozbycie się tego problemu

Pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlaka – sposoby na pozbycie się tego problemu

przez AlejaKobiet.pl

Niemal każde dziecko, które nosi pieluszkę, m.in. z uwagi na kontakt z mokrym środowiskiem i amoniakiem z moczu, jest narażone na wystąpienie tzw. pieluszkowego zapalenia skóry. Stan ten odznacza się odparzeniami, świądem i bólem u maluszka. Poznaj metody, jak pozbyć się tego problemu i pomóc swojemu dziecku. Zobacz, co powinien zawierać odpowiedni krem na odparzenia dla niemowląt.

Czym jest pieluszkowe zapalenie skóry u niemowlaka?

Pieluszkowe zapalenie skóry to stan zapalny skóry, który ujawnia się zwykle w miejscu przylegania pieluszki. Jest reakcją skóry na wilgotne środowisko. Wyglądem może przypominać odparzenie i z tej przyczyny niekiedy stawiany jest znak równości pomiędzy pieluszkowym zapaleniem skóry a odparzeniami u niemowlaka.

Zwykle pieluszkowe zapalenie skóry ma łagodny przebieg, podczas którego rozpoznaje się takie objawy jak rumień i zapach amoniaku. W przypadku cięższych postaci pojawiają się ostre wykwity skórne, do których można zaliczyć, np. pęcherzyki, obrzęki czy nadżerki.

Pieluszkowe zapalenie skóry – co sprzyja jego wystąpieniu?

Zazwyczaj odparzenie u niemowlaka tłumaczone jest jako efekt zbyt długiego kontaktu jego skóry z mokrą pieluszką. W konsekwencji dochodzi do zaburzenia ochronnej funkcji skóry. Towarzysząca wysypka to reakcja działania moczu lub kału na skórę.

Dodatkowo wiele pieluszek jednorazowych nie pozwala skórze oddychać, co prowadzi do wystąpienia stanu, jakim jest pieluszkowe zapalenie skóry.

Wpływ na odparzenie u niemowlaka ma też wystąpienie biegunki czy wzrost pH skóry. Właśnie z tego ostatniego powodu w grupie ryzyka znajdują się wcześniaki z uwagi na niedojrzałość warstwy rogowej skóry i dzieci z bardzo niską masą urodzeniową. Co ciekawe, na odparzenie u niemowlaka i starszego dziecka wpływ może mieć również dieta, ponieważ to, co maluch zjada, oddziałuje na skład jego kału.

Oto co zrobić, by pozbyć się problemów odparzeń.

Po pierwsze: Właściwa higiena i odpowiednio dobrane pieluchy

Pieluszkowe zapalenie skóry to prawdziwe wyzwanie dla rodziców, ale też dermatologów czy pediatrów. Podstawą właściwej pielęgnacji tego rodzaju odparzeń u niemowlaka jest przede wszystkim zachowanie zasad właściwej higieny w okolicy pieluszkowej. Powinna ona opierać się na myciu skóry, jej oczyszczaniu i dokładnym osuszaniu.

Okazuje się, że pomimo zachowania zasad pielęgnacji, może pojawić się odparzenie u niemowlaka. Odpowiednim rozwiązaniem będzie wówczas dobranie pieluch, które nie predysponują do stanu zapalnego, jakim jest pieluszkowe zapalenie skóry. Profilaktycznie można unikać pieluszek wykonanych z materiałów sztucznych, takich jak plastik.

Istotne, by zadbać o częstotliwość zmieniania pieluch. Zdaniem takich specjalistów jak np. R. Wolf, najlepiej, by pieluchy zmieniać co 2-4 godziny. Co więcej, zdaniem badaczek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prawdopodobieństwo wystąpienia pieluszkowego zapalenia skóry zmniejsza się wraz z częstszym zmienianiem pieluszek.

Po drugie: Dobrze dobrany krem na odparzenia

Krem na odparzenia można stosować na dwa sposoby:

  • profilaktycznie, gdy u dziecka nie występują jeszcze żadne zmiany;
  • jako wspomaganie leczenia.

Zanim założysz nową pieluszkę maluszkowi, powinieneś przemyć skórę łagodnym preparatem, a następnie nałożyć krem na odparzenia dla niemowląt. Stanowi on barierę przed drobnoustrojami, ale też przed działaniem czynników drażniących.

Wybierając krem na odparzenia dla niemowląt, warto postawić na Sudocrem. Dzięki obecności tlenku cynku w tym środku dziecko może szybciej odczuć ulgę. Tlenek cynku, zawarty w preparacie, jakim jest Sudocrem na odparzenia, działa antyseptycznie, łagodząco, przeciwzapalnie, przeciwświądowo, ściągająco, a także absorbuje wilgoć.

Sudocrem — dlaczego warto?

Sudocrem tworzy warstwę ochronną na skórze dziecka, przez co można niemal od razu po aplikacji kremu na odparzenia dla niemowląt nałożyć czystą pieluszkę.

Sudocrem dzięki swoim właściwościom antyseptycznym, zapobiega wtórnym zakażeniom grzybiczym i bakteryjnym, co chroni Twoje maleństwo przed wystąpieniem infekcji, które w negatywny sposób wpłynęłyby na zdrowie i samopoczucie dziecka. Ten krem na odparzenia dla niemowląt umożliwia regenerację uszkodzonej, popękanej czy mocno zaczerwienionej skóry. Jego systematyczne używanie przyniesie ulgę dziecku i sprawi, że objawy z dnia na dzień będą się zmniejszać, prowadząc do pełnego pozbycia się problemu.

Pamiętaj, by działać już w przypadku wystąpienia pierwszych dolegliwości, ponieważ nasilone odparzenie u niemowlaka prowadzi do powikłań, m.in. zakażeń drożdżakami, a także nieprzyjemnych objawów, które muszą być leczone farmakologicznie.

Źródła: Wilmont A., Doboszyńska A., Pieluszkowe zapalenie skóry u dzieci, Pediatria i Medycyna Rodzinna, Tom 8, Nr 3, 2012.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej