Strona główna Aktualności Jak zaprojektować przytulny domek letniskowy?

Jak zaprojektować przytulny domek letniskowy?

przez AlejaKobiet.pl

Bez wątpienia, domek letniskowy to doskonałe miejsca do wypoczynku, w którym zapominamy o troskach i codziennej rutynie podczas spędzania wolnego czasu na łonie natury. Chociaż nazwa tych budynków zwykle jest kojarzona z letnimi miesiącami, często ludzie decydują się w nich zostać nie tylko w okresie zimowym, ale również w okresie świątecznym. Dlatego, budowa domków letniskowych niekoniecznie oznacza, że budujesz miejsce, w którym możliwe będzie spędzanie czasu tylko latem.

Jeszcze nie tak dawno, można było zaobserwować, że niewiele osób decydowało się spędzać czas na łonie natury. Jednak pandemia mocno ograniczyła nasze życie i byliśmy zmuszeni pracować zdalnie, dlatego domy wybudowane na przedmieściach stały się wielką atrakcją. W dzisiejszych czasach, cieszymy się, jeśli możemy spędzać czas bliżej natury, a dalej od zgiełku miasta unikając tym samym tłumów ludzi i zagrożenia zarażenia się wirusem. Ważne jest, aby nie być zachłannym podczas budowy konstrukcji jaką są domki letniskowe, ponieważ naprawa błędów może nas później drogo kosztować.

Pierwszy krok: wybór miejsca

Miejsce powinno być pierwszym kryterium, jeśli chodzi o domki letniskowe i ich budowę, ponieważ spędza się w nich mnóstwo czasu. Ważne jest, aby zwracać uwagę na otaczający krajobraz: może niedaleko jest las, w którym będzie można urządzać sobie wycieczki, a może jest staw, w którym będzie można się orzeźwić w upalne dni. Ponadto, nie zapominaj, że infrastruktura jest również niezwykle istotna, dlatego warto jest zwiedzić okolicę i zobaczyć, gdzie jest najbliższa apteka oraz sklepy spożywcze. Najlepszą opcją jest wybór miejsca w pobliżu miasta, ponieważ zapewnia to łatwy dostęp do wszystkich udogodnień XXI wieku. Jeśli nie posiadasz samochodu lub nawet prawa jazdy, zwróć szczególną uwagę na rozkład jazdy transportu publicznego: jak często kursuje dany autobus i czy do najbliższego przystanku dojdziesz pieszo.

Natomiast, jeśli jesteś kierowcą i masz samochodów, sprawdź jakość dróg i zastanów się czy bez problemu dojedziesz do domu zimą, gdy spadnie śnieg. Na pierwszy rzut oka, te szczegóły mogą wydawać się nieistotne, ale później mogą przysporzyć wiele trudności.

Aby lepiej sprawdzić potencjalne miejsce na domki letniskowe, warto jest poświęcić trochę więcej czasu i pracy. Jeśli planujesz mieć piękny ogród, koniecznie sprawdź stan gleby i to, czy Twoje rośliny będą otrzymywać wystarczającą ilość światła słonecznego.

Jednym z najważniejszych kryteriów jest wielkość działki. Dla własnej wygody, warto jest wybierać mniejsze przestrzenie, ponieważ duże obszary wymagają więcej opieki, więc Twój czas wakacyjny może stać się czasem nigdy-niekończącej się pracy. Ponadto, upewnij się, że dobrze oszacujesz swoje możliwości oraz pragnienia i dopiero wtedy wybierz najodpowiedniejszą dla Ciebie opcję.

Drugi krok: planowanie

Zdecydowanie najlepsze rozwiązanie to nowo wybudowane domki letniskowe, a nie ich renowacja, ponieważ zazwyczaj jest tak, że odnowienie starego domu kosztuje znacznie więcej niż budowa nowego domu. Budynki, które stoją już kilka lat zwykle są słabej jakości. Jeśli nie zostały otoczone odpowiednią opieką przez te wszystkie lata, mogło dojść do wielu zniszczeń, a naprawienie ich kosztowałoby krocie.

Gdy już zdecydujesz się na budowę nowego domku letniego, będziesz potrzebował projektu. Najpierw zastanów się nad wyborem właściwego materiału konstrukcyjnego. Najlepszą opcją jest drewno, ponieważ posiada doskonałe właściwości izolacyjne. To oznacza, że domki letniskowe będą utrzymywały odpowiednią temperaturę. Co więcej, drewniany dom sam w sobie posiada już mnóstwo walorów dekoracyjnych, dzięki czemu nie trzeba będzie zainwestować dużego zasobu czasu i pieniędzy w wygląd zewnętrzny budynku.

Kolejna istotna kwestia – kształt budynku. Domki letniskowe są zwykle budowane zgodnie z tradycjami architektonicznymi, a zgodnie z tradycją dość często wybierany jest dach dwuspadowy. Równie ważny jest kształt budynku. Na koniec pozostaje najciekawsza część planowania – planowanie pomieszczeń. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest posiadanie na pierwszym piętrze niewielkiego salonu połączonego z kuchnią oraz oddzielną łazienkę. Na środku domu można postawić schody, które będą prowadzić na drugie piętro. Natomiast, na tym piętrze powinna znajdować się przytulna sypialnia. Ponadto, pomyśl o zbudowaniu tarasu, ponieważ przyjemnie jest rozpocząć dzień przy filiżance kawy na świeżym powietrzu lub po prostu cieszyć się pięknym widokiem – taras powinien być zwrócony w stronę najpiękniejszego krajobrazu.

Niezbędne jest, aby zaplanować dodatkowe budynki, takie jak sauna czy niewielka szopa na drewno i sprzęt ogrodniczy. Jeśli masz w planach uprawę warzyw, zbuduj piwnicę na konserwy.

Trzeci krok: budowanie

Jak wspomniano wcześniej, najlepszym materiałem na domki letniskowe jest drewno. Oczywiście, nie trzeba dodawać, że dom powinien być wybudowany przez profesjonalistów, ponieważ jest to niezwykle skomplikowany proces. Wszystko zaczyna się od budowy podstawy, po czym następuje postępowanie zgodnie z dalszymi krokami.

Najważniejszą czynnością jest izolacja domków letniskowych. Do tego celu, zazwyczaj używana jest wełna mineralna. Ponadto, do ochrony przed wiatrem i deszczem stosowane są również folie izolacyjne. Dach jest ocieplony specjalnym materiałem, ponieważ jest najbardziej obciążonym elementem i znajduje się na otwartej przestrzeni. Dlatego, tak ważne jest, aby zabezpieczyć go przed nagromadzeniem dużej ilości wody lub śniegu. Ta specjalna izolacja jest również niezbędna wokół okien i drzwi.

Wygląd zewnętrzny budynku również należy wziąć pod uwagę. Jeśli jako materiał na domki letniskowe ludzie wybierają drewno, to zazwyczaj starają się pozostawić jego wygląd tak naturalnie jak to tylko możliwe. Jednak nie należy zapominać, że drewno wymaga szczególnej pielęgnacji. Niezabezpieczone drewno dość szybko traci swój pierwotny wygląd, może dojść do procesu gnicia, co przyciągnie uwagę takich pasożytów jak myszy czy owady. Dlatego, tak ważne jest stosowanie impregnatu i specjalnego podkładu do drewna. Aby zachować naturalny wygląd tego materiału, można zastosować lazurę dla bardziej widocznej tekstury.

Ostatnie są elementy wyposażenia wnętrza. Jeśli chodzi o aranżację wnętrza domków letniskowych, to jest więcej możliwości eksperymentowania. Możesz wybrać farbę lub pozostawić widoczne naturalne drewno. Pracując od wewnątrz są montowane wszystkie elementy przewidziane w projekcie m.in. schody.

Czwarty krok: główne elementy instalacji

Nikt nie chce żyć bez podstawowych udogodnień; dlatego, tak ważne jest, aby zadbać o hydraulikę i instalację elektryczną. W przypadku zaopatrzenia domków letniskowych w wodę najlepszą opcją jest pompowanie z odwiertu. Najwygodniej jest zbudować pompę hydroforową do rozprowadzenia wody w piwnicy, ponieważ wtedy sprzęt nie będzie zajmował niepotrzebnie miejsca. Inną, często stosowaną opcją jest umieszczenie pompy pod zlewozmywakiem.

Kolejną istotną kwestią jest system kanalizacyjny. Wszystkie domowe ścieki powinny być usuwane w sposób bezpieczny i nieszkodliwy dla środowiska. Najlepszym rozwiązaniem jest specjalistyczny sprzęt do uzdatniania wody.
Po uporaniu się z kanalizacją, przychodzi czas na instalację elektryczną. Zanim kupisz działkę na domek letniskowy, należy sprawdzić, czy w pobliżu znajduje się jakaś linia elektryczna, która mogłaby dotrzeć do nowo wybudowanego domu.

Piąty krok: projektowanie wnętrza

Aby mieć przytulny domek letniskowy, wnętrze musi być dobrze zaprojektowane. Drewniany dom już sam w sobie jest niezwykle urokliwy ze względu na swój naturalny wygląd. Dlatego, aby zachować naturalną fakturę drewna można zostawić dom niepomalowanym. Najważniejszą kwestią jest bycie otwartym na eksperymentowanie, możesz nawet połączyć kilka różnych stylów.

Przede wszystkim, należy podjąć kilka decyzji dotyczących wnętrza domu. Możesz pokryć drewno lakierem lub farbą, a gdy zdecydujesz się na malowanie, wybierz paletę różnych kolorów. Wybranie tylko jednego koloru może okazać się zbyt nudne, ale pamiętaj, że należy również unikać wybierania zbyt dużej ilości kolorów. Upewnij się, że wszystko subtelnie do siebie pasuje i nie jest przytłoczone kolorami. Natomiast, laminowane podłogi z pewnością będą świetnie pasować do drewna. Wtedy należy zdecydować czy całe wnętrze będzie w jasnych czy w ciemnych barwach. Nie zapominaj, że jaśniejsze kolory sprawiają, że dom wydaje się cieplejszy i przytulniejszy. Ale przede wszystkim pamiętaj, aby wybierać taki styl, który pasuje do Twojego gustu, poszukaj pomysłów w Internecie i wtedy zdecyduj, na jakich detalach chciałbyś się skupić najbardziej.

Aranżację wnętrz zacznij od kuchni, gdzie zawsze jest miło przygotowywać posiłek z rodziną. Przemyśl swoje potrzeby – jeśli nie planujesz gotować zbyt często, to może wystarczą mniejsze szafki i mniej sprzętu kuchennego? Warto jest wszystko sobie najpierw spisać, żeby uniknąć niepotrzebnych wydatków. Po wyborze odpowiedniego dla Ciebie stylu, należy wprowadzić go w życie kupując meble. Zaleca się, aby górne szafki sięgały sufity – kuchnia będzie się wydawała przestronniejsza. Jeśli to możliwe, wybierz wbudowane wyposażenie kuchni. W ten sposób możesz ukryć, na przykład, okap, który zazwyczaj nie jest zbyt stylowy. Aby kuchnia tętniła życiem, wyhoduj własne przyprawy – będą zarówno estetyczne, jak i jadalne.

Coraz popularniejsze staje się połączenie kuchni z salonem. Jest to naprawdę wygodna opcja, ponieważ w dzisiejszych czasach ludzie mają tendencję do spożywania posiłku podczas oglądania telewizji lub robienia czegoś inne niż siedzenie przy stole. W domkach letniskowych wszystko powinno być praktycznie zaplanowane, ponieważ zazwyczaj głównym celem jest odpoczynek. Dlatego prawdopodobnie dużo czasu spędzisz w salonie, a to oznacza, że powinien być wygodny i przytulny. Aby to osiągnąć, najlepszym sposobem jest wybór jasnych kolorów. W pierwszej kolejności, wybierz odpowiednie meble, przy czym należy zwrócić uwagę na liczbę członków rodziny. Jeśli jest to rodzina dwuosobowa, wystarczy niewielka sofa i jeden fotel. Ponadto, warto jest pamiętać, że właściwe oświetlenie może sprawić, że atmosfera będzie jeszcze bardziej przytulna, dlatego należy wybierać wysokiej jakości lampy, najlepiej lampy LED. Nie zapominaj również o dekoracjach, takich jak rośliny, tekstylia, etc.

Z racji tego, że ludzie zwykle nocują w domkach letniskowych, sypialnia również powinna być wygodna. Staraj się nie przeciążać pomieszczeń i dobrze wykorzystaj przestrzeń. Nie wybieraj łóżka lub szafy, które wyraźnie są zbyt duże do Twojej sypialni, ponieważ w znacznym stopniu ograniczą one poruszanie się i powodują duży dyskomfort. Drewno jest doskonałym wyborem do sypialni, ponieważ stworzy dobry mikroklimat. A jeśli brakuje ci pomieszczeń, to na sypialnie możesz wykorzystać strych. Jeśli chodzi o barwy to wybierz jasne kolory ścian – rozmaite detale wnętrza również mogą być jaśniejsze. Drewniany dom daje ogromne możliwości, aby pokazać naturalność, dlatego sypialnia może stać się Twoją przytulną oazą.

Kolejnym bardzo ważnym miejscem w domu jest łazienka. Zwykle znajduje się na bardzo ograniczonej przestrzeni, więc wszystko trzeba dokładnie zaplanować. Najlepiej wybrać półki ścienne i tam trzymać swoje przybory, na przykład, do makijażu. Następnie należy wybrać między wanną a prysznicem. Kiedy domki letniskowe stają się miejscem na odpoczynek, lepszym rozwiązaniem może być wanna. Wiele osób uwielbia relaksować się w gorącej wodzie. Ponadto, dla większego komfortu zaleca się oddzielenie obszarów, w którym znajduje się toaleta, od tego, w którym znajduje się wanna.

Przygotowanie przestrzeni zewnętrznej

Zazwyczaj jest tak, że w okresie letnim spędzana się dużo czasu na zewnątrz, dlatego niezwykle ważne jest, aby dobrze zaaranżować podwórko. Wyobraź sobie miejsce, w którym chciałbyś spędzić mnóstwo wolnego czasu, usiąść i się zrelaksować. Świetnie nadawałby się do tego pawilon ogrodowy lub pergola ogrodowa; w takich konstrukcjach można również umieścić grill lub przenośny kominek. Dzięki takim elementom uzyskasz idealną przestrzeń na odpoczynek. Natomiast, jeśli lubisz sport, pomyśl o możliwych miejscach do jego uprawiania, np. boisku do siatkówki lub koszykówki.

Po dokładnym przemyśleniu swoich indywidualnych potrzeb, można przystąpić do planowania wyglądu zewnętrznego posesji. Drewniane domy doskonale komponują się z drzewami, kwiatami, skałami i innymi materiałami stworzonymi przez naturę. Ponadto, warto rozważyć uprawę własnych warzyw w ogrodzie, ponieważ warzywa z domowej uprawy zawsze smakują lepiej. Doskonałym wyborem są również drzewa owocowe – czy jest coś lepszego niż świeże jabłka lub gruszki z własnej uprawy? Z pewnością będziesz potrzebował dostępu do wody, dlatego pomyśl o budowaniu autentycznej studni. Dobrze dobrany projekt sprawi, że domki letniskowe będą tętniły życiem.

Jeśli w pobliżu domku letniskowego znajduje się oczko wodne, to może warto niedaleko zbudować pawilon ogrodowy? Co może być lepsze od schłodzenia się wodą w gorący wakacyjny dzień i odpoczynku w cieniu?

Jak wspomniano wcześniej, warto jest rozważyć dodatkowe budynki. Na przykład, szopę lub domek ogrodowy. Takie konstrukcje powinny być zbudowane w dogodnym dla Ciebie miejscu i powinny być dopasowane do stylu domku letniskowego. Ponadto, podczas odpoczynku w domku letniskowym pomyśl o możliwych formach rozrywki. Doskonałym wyborem może być sauna. Ostatnią rzeczą, która pozostała jest, aby upewnić się, że droga prowadząca do domku letniskowego jest prosta.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej