Strona główna Aktualności Co oferuje najpopularniejsza odmiana wiśni pospolitej?

Co oferuje najpopularniejsza odmiana wiśni pospolitej?

przez AlejaKobiet.pl

Wiśnia pospolita w odmianie Łutówka to jedna z najpopularniejszych wiśni w kraju. Wybierana jest w calach przemysłowych przez sadowników ze względu na łatwą uprawę i możliwość uzyskania sporych zbiorów. Wiśnia Łutówka oferuje dobrej jakości owoce, które mogą być spożywane na surowo, jak też doskonale nadają się do przetwarzania. Smaczne wiśnie to również powód wybierania takich drzewek owocowych przez działkowców. Do zalet rośliny można zaliczyć również to, że pierwsze owoce mogą pojawić się już po dwóch latach uprawy. Najczęściej na pierwsze zbiory można liczyć po trzech latach od posadzenia drzewa.

Jakie wymagania ma wiśnia Łutówka?

Do uprawy wiśni odmiany Łutówka nie trzeba posiadać gleby o wyjątkowych właściwościach. Roślina nie posiada specjalnych wymagań glebowych.

W ten sposób ta wersja wiśni pospolitej może być sadzona w miejscach:

  • przeciętnie żyznych,
  • umiarkowanie wilgotnych,
  • o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym.

Brak specjalnych wymagań glebowych sprawia, że uprawa może być realizowana w bardzo różnych miejscach. Obejmuje to nawet takie warunki, w których gleba jest mocno przepuszczalna. Oczywiście stworzenie bardziej przyjaznych warunków dla drzewek owocowych wiśni może przekładać się na ilość owoców. Jest to ważne dla właścicieli sadów, którzy uprawiają roślinę w celach przemysłowych. Natomiast dla działkowców znaczenie ważniejsze jest to, że można łatwo uzyskać właściwy wzrost drzewek wiśni Łutówki. Dodatkowo pozyskuje się smaczne owoce bez konieczności posiadania gleby o specyficznych właściwościach. Dla właściwego rozwijania się rośliny trzeba jednak zadbać o regularne wykonywanie niezbędnych prac pielęgnacyjnych. To podstawowe prace, które trzeba realizować każdego roku. Obejmuje to między innymi wiosenne cięcie odmładzającego. Zdarza się, że konieczne jest zastosowanie chemicznych środków ochrony. Dotyczy to sytuacji, w której drzewka są zagrożone plamistością liści drzew pestkowych. Jednak wiśnia Łutówka jest rośliną odporną, co obejmuje między innymi mrozoodporność.

Jakie owoce zapewnia ta odmiana wiśni pospolitej?

Owoce wiśni Łutówki są duże. Waga to nawet 7 gramów. Cechują się charakterystycznym wyglądem błyszczącej skórki. Mają kształt kulisty lub szeroko kulisty. Natomiast owoce pojawiają się późno. Najczęściej można się ich spodziewać w lipcu, ale mogą pojawiać się do połowy sierpnia. Występują na długopędach. Jeśli chodzi o wnętrze owoców, które zapewnia wiśnia Łutówka, to ma ono łatwo oddzielające się pestki od miąższu, który jest średnio twardy, soczysty, kwaśny, ale bez posmaku gorzkości. Doskonale nadają się do mrożenia, ale również na przetwory czy nalewki.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej