Strona główna Aktualności I trymestr ciąży – jak się sobą zaopiekować

I trymestr ciąży – jak się sobą zaopiekować

przez admin

Wiadomość o ciąży to bardzo ważna chwila w życiu każdej kobiety. Z jednej strony towarzyszy jej ogromna radość, olbrzymie poczucie odpowiedzialności i świadomość nadchodzących zmian, a z drugiej – lęk, obawy i ogrom wątpliwości. Sprawdź jak zadbać o siebie na początku ciąży, na co zwrócić szczególną uwagę w I trymestrze i jak przygotować się do jednej z największych życiowych rewolucji.

Widok dwóch kresek na teście ciążowym może w różnych osobach wywołać zupełnie inne reakcje – totalna euforia i poczucie szczęścia, zaskoczenie i niedowierzanie, radość podszyta strachem lub całkowite przerażenie. Po pierwszym wybuchu emocji, zwykle przychodzi jednak chwila, gdy dwoje ludzi uświadamia sobie, że nowy członek rodziny oznacza olbrzymie zmiany w ich życiu. Naturalną reakcją najbliższych na wiadomość o ciąży jest potrzeba otoczenia przyszłej mamy swego rodzaju parasolem ochronnym. Czasem przybiera to nawet bardziej stanowczą formę i pojawia się chęć trzymania kobiety pod kloszem przez całe 9 miesięcy. Tymczasem I trymestr, oprócz tego, że jest okresem patogenezy i ustabilizowania ciąży, jest również doskonałym momentem do podjęcia przez rodziców wielu istotnych decyzji. Przyszła mama musi wtedy skupić się na sobie i swoim stanie zdrowia, co nie oznacza jednak rezygnacji ze wszystkich aktywności i przyjemności. Przyszły tata powinien natomiast wspierać partnerkę, a także pomóc jej na przykład w wyborze lekarza, czy szpitala, mówi położna Karolina Laskowska, ekspert marki Mama i ja. Dobre przygotowanie do porodu i świadome przeżywanie okresu oczekiwania na dziecko, powinno rozpocząć się w I trymestrze ciąży. Od czego jednak zacząć, kiedy w głowie pojawiają się same wątpliwości i zdarzają się momenty utraty wiary w siebie? Przede wszystkim należy skupić się na podstawach, takich jak stan zdrowia, aktywność fizyczna, sposób odżywiania czy też wpływ wykonywanej pracy na przebieg ciąży. Ważne jest także poznanie swoich praw na porodówce, wybór odpowiedniego lekarza, położnej, szpitala i szkoły rodzenia. Kobieta powinna również zaangażować w przygotowania ojca dziecka, skupiając się nie tylko na jego roli fizycznej, ale i emocjonalnej czy oczekiwaniach względem porodu oraz przyszłego życia już w powiększonym składzie.


Dekalog położnej, czyli I trymestr pod lupą

Karolina Laskowska jako położna z wieloletnim stażem i olbrzymim doświadczeniem, stworzyła listę 10 tematów, które pomogą każdej kobiecie bezstresowo przejść przez początek ciąży i pomogą rozwiać wiele wątpliwości.

1. Spójrz na siebie jako kobietę, prześwietl dokładnie swój stan zdrowia i zastanów się, czy jesteś dla siebie najważniejsza i co możesz zrobić w kierunku poprawy własnego zdrowia oraz kondycji emocjonalnej.

2. Zastanów się, jaką pracę wykonujesz i jaki będzie ona miała wpływ na Twój stan zdrowotny i emocjonalny w czasie ciąży. Podczas ciąży wiele czasu oraz energii będziesz musiała poświęcić na przygotowania do macierzyństwa, dlatego nie zaleca się pracy do samego końca. O ile lekarz nie zdecyduje inaczej, to najlepiej zakończyć lub wyraźnie ograniczyć czas pracy w drugim trymestrze, by móc podjąć edukację w szkole rodzenia i spokojnie przygotować wszystko dla dziecka.

3. Nie rób poważnych planów pochopnie, takich jak przeprowadzka, remont mieszkania czy nagła budowa domu, bo na świat ma przyjść dziecko. Najważniejsze, by dobrze przygotować ciało i umysł do nowego życia.

4. Zainteresuj się i zadbaj o prawidłowe odżywianie. Odpowiednia dieta w czasie ciąży pozwoli na dostarczenie niezbędnych składników odżywczych, mikroelementów oraz witamin, potrzebnych do prawidłowego rozwoju dziecka. Zbilansowana dieta pomoże utrzymać prawidłową masę ciała, oczywiście z uwzględnieniem przyrostów wagi, spowodowanych sama ciążą. Pamiętaj, że jesteś ważna, więc zadbaj o to, byś nie miała żadnych niedoborów, prowadzących np. do wypadania włosów, psucia zębów czy przesuszenia skóry. Postaraj się już na tym etapie zdobyć wiedzę, dotyczącą pielęgnacji skóry brzucha pod względem rozstępów. Przede wszystkim jednak zaakceptuj siebie i zmiany, które są naturalną konsekwencją ciąży.

5. Rozejrzyj się dokładnie za odpowiednią dla Ciebie i partnera edukacją w szkole rodzenia. Zwróć uwagę na zakres tematów i opieki, jaką oferuje dana placówka. Naukę rozpocznij od 20 tygodnia ciąży, ale do położnej zapisz się jak najprędzej – będziesz czuła się bezpiecznie od samego początku. Jeśli natomiast wiesz, że chciałabyś mieć położną tylko dla siebie w czasie ciąży i podczas porodu, to poszukaj takiej osoby w swoim środowisku i sprawdź zasady panujące w szpitalach w Twojej okolicy.

6. Zadbaj o swoją aktywność fizyczną. Jeśli trenujesz, nie przerywaj ćwiczeń, możesz jedynie zmniejszyć ich intensywność. Jeżeli natomiast nie byłaś wcześniej aktywna, to po konsultacji z lekarzem, możesz zacząć ćwiczyć. Najlepszym rozwiązaniem jest joga lub gimnastyka dla kobiet w ciąży. Musisz pamiętać, że aktywność w czasie ciąży to bardzo ważna sprawa – przygotowuje Cię do porodu, poprawia samopoczucie, rozciąga i ćwiczy mięśnie, byś mogła urodzić sprawniej i szybciej. Poprawia też znacznie stan emocjonalny i uczy miarowego oddychania, które przyda się na porodówce.

7. Rozsądnie zaplanuj czas zakupów i przygotowań. Po 36 tygodniu powinnaś mieć już wszystko gotowe dla dziecka.

8. Porozmawiaj szczerze ze swoim partnerem na temat porodu rodzinnego. Otwarcie wyznajcie sobie swoje obawy, zamiary, chęci i oczekiwania. Jeśli zdecydujecie się rodzić razem, do porodu przygotowujcie się razem, najlepiej pod okiem doświadczonej położnej.

9. Dobrze wybierz lekarza, który będzie prowadził Twoja ciążę. Skup się na tym, aby była to osoba, do której masz zaufanie i wiesz, że jest dobrym specjalistą.

10. Przemyśl wybór szpitala, w którym chcesz rodzić. Skonsultuj się z położną lub lekarzem w tej kwestii. Pomoże Ci w tym ułożenie z położną indywidualnego planu porodu, w którym jasno określisz swoje oczekiwania, granice intymności i wrażliwości na porodówce.

 
Pierwszy trymestr ciąży to czas ogromnych zmian w życiu każdej przyszłej mamy. Zbilansowana dieta, aktywność fizyczna i troska o zdrowie to na tym etapie priorytet, jednak równie ważne jest bezpieczeństwo emocjonalne i odpowiednie przygotowanie do kolejnych miesięcy. Najbliżsi powinni podtrzymywać przyszłą mamę na duchu, pomagać jej w organizacji czasu i wspierać w przygotowaniach do porodu. Niech przez 3 pierwsze i 6 kolejnych miesięcy kobieta czuje się najważniejsza na świecie, a ciążę przeżyje spokojnie, łagodnie i w zgodzie ze sobą,

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej