Strona główna Aktualności Kto powinien uzupełniać braki kolagenu?

Kto powinien uzupełniać braki kolagenu?

przez admin

Czy wiesz, że kolagen jest jedną z najważniejszych i cennych substancji, od których zależy młodość, jędrność, gładkość i elastyczność skóry? Bez niego nie mogą też prawidłowo działać: układ kostny, mięśnie, układ nerwowy, a także oczy, nerki, wątroba oraz serce.

Nic dziwnego, że nosi właśnie taką nazwę. Pochodzi ona od greckiego słowa cola – „klej” i genno – „rodzić”. „Klejorodne” białko w dosłownym sensie spaja nasz organizm w całość.  Stanowi 30% masy białka całego organizmu, podczas gdy skóra składa się z niego aż w 75%, a gałka oczna aż w 90%. U przeciętnego człowieka ważącego 75 kg aż 7,5 kg to kolagen!

Ok. 40% ludzkiego kolagenu znajduje się w skórze właściwej – największym ludzkim organie, który nadaje skórze wytrzymałość, elastyczność i sprężystość. Dlatego też pierwsze ubytki kolagenu zauważamy właśnie na naszej skórze.  Wraz wiekiem kolagen podlega procesowi degradacji. Już od 25. roku życia Jego poziom w organizmie spada. Po  50. roku życia proces ten gwałtowanie przyspiesza.

Dlaczego tak się dzieje?

W produkcji kolagenu uczestniczą m.in. hormony tarczycy, estrogeny, insulina. W okresie przekwitania proces ten ulega zakłóceniu – więcej kolagenu niszczeje niż jest produkowane. Około 60. roku życia kolagen przestaje być wytwarzany.

jak uzupełnić kolagen

Dlatego też z wiekiem wyraźnemu pogorszeniu ulega nie tylko nasz wygląd, ale i stan zdrowia. Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim organów, w których kolagen występuje w największej ilości – stawów, skóry, oczu. Dochodzi także do zwiotczeń mięśni i zaburzeń w funkcjonowaniu mózgu, serca, nerek i wątroby.

Kto powinien uzupełniać braki kolagenu?


Kolagen zaleca się uzupełniać ludziom starszym, a także wszystkim, którzy pragną cieszyć się młodym wyglądem oraz dobrą formą. Problem utraty kolagenu dotyczy również osób młodych, lubiących się opalać.
Czy kiedykolwiek Wasza skóra uległa poparzeniu podczas opalania? Jeśli tak, to na pewno przekonaliście się co to znaczy „przyspieszony rozpad kolagenu”. Ale nie tylko opalanie niszczy kolagen zawarty w naszej skórze. Niekorzystny wpływ mają również związki chemiczne zawarte w wielu kosmetykach, a także zbyt wysokie i niskie temperatury, na które narażona jest nasza skóra.

Kolagen pomaga także pozbyć się uporczywej tkanki tłuszczowej z okolic brzucha. Łagodnie i w naturalny sposób zmniejsza łaknienie.

Polecany jest także osobom aktywnym, które skarżą się na przeciążenia stawów.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej