Strona główna Aktualności Ubezpiecz się przed urlopem

Ubezpiecz się przed urlopem

przez admin

Sezon urlopowy zbliża się wielkimi krokami. Nawet przed krótkim wyjazdem za granicę warto wykupić ubezpieczenie. Koszty polisy są stosunkowo niewielkie, a w przypadku choroby chronią przed bardzo wysokimi kosztami leczenia.

Planując urlop wciąż niewiele osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia zdrowotnego. To poważny błąd. Ulec wypadkowi można dosłownie wszędzie i w każdej sytuacji, także za granicą. Tyle tylko, że bez ubezpieczenia koszty leczenia poza granicami kraju mogą wiele osób doprowadzić do ruiny.

Polisy grupowe

W przypadku wyjazdów zorganizowanych najczęściej polisę grupową wykupuje organizator wycieczki. Niestety, kwoty ubezpieczenia są przeważnie niskie. Zawsze trzeba bardzo dokładnie sprawdzić na jaką kwotę ubezpieczenie opiewa, a także jego zakres, w tym wyłączenia. Najczęściej  grupowa polisa obejmuje tylko podstawową opiekę lekarską, więc jeśli rozboli głowa lub skręcimy nogę problemów raczej nie będzie. W przypadku poważniejszego schorzenia, które wymaga operacji lub specjalistycznej opieki suma ubezpieczenia może się okazać niewystarczająca na pokrycie wszystkich kosztów leczenia lub transportu medycznego do kraju. Najtańsze polisy najczęściej nie pokrywają także kosztów sprowadzenia ciała do Polski. Jeśli więc w trakcie urlopu zdarzy się nieszczęśliwy wypadek, to najbliższa rodzina będzie musiała sprowadzić zwłoki na własny koszt (czasem przekracza to nawet 30 tys. zł).

Indywidualnie najlepiej

 
Nawet w przypadku wyjazdów zorganizowanych warto jest wykupić indywidualną polisę. Oferta na rynku jest niezwykle bogata i właściwie każdy turysta będzie mógł stworzyć pakiet, który niemal w pełni zabezpieczy go przed nieprzyjemnymi niespodzianka w trakcie podróży. Specjaliści polecają najczęściej wykupienie ubezpieczenia NNW – następstw nieszczęśliwych wypadków i pokrywających koszty leczenia. Ubezpieczyć można także bagaż i sprzęt sportowy. Coraz popularniejsze stają się także indywidualne ubezpieczenia OC czyli od odpowiedzialności cywilnej. W przypadku na przykład zderzenia na stoku z inną osobą odszkodowanie z OC pokryje roszczenia osoby poszkodowanej.

Europejska Karta Ubezpieczeniowa

Przed podróżą do krajów Unii Europejskiej warto jest się udać do najbliższego oddziału NFZ i wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczeniową EKUZ. Nie jest to w żadnym razie polisa ubezpieczeniowa. Karta ta uprawnia jedynie do korzystania z bezpłatnej opieki zdrowotnej na terenie krajów unijnych. Ważne jest, że opieka medyczna przysługująca turyście posiadającym taką kartę przysługuje, w takim samym zakresie i na takich samych zasadach, jak obywatelowi kraju, w którym aktualnie się przebywa.
Formularze można ściągnąć ze strony NFZ, a po wypełnieniu wystarczy wysłać je do najbliższego oddziału wraz z kopią dokumentu, który potwierdza prawo do ubezpieczenia.
Koszty ubezpieczenia nie są wysokie i najczęściej nie przekraczaj 100 zł. W przypadku dłuższych wyjazdów urlopowych  kwota ta stanowi zaledwie ułamek wszystkich wydatków związanych z urlopem, a w razie nieszczęścia pozwoli uniknąć wielu wydatków i problemów.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej