Strona główna Uroda Jak usunąć tatuaż ?

Jak usunąć tatuaż ?

przez admin
Tatuaż – ozdoba ciała, którą robimy sobie z różnych pobudek. Może to być znak przynależności do subkultury, zachcianka, moda. Jak go usunąć, gdy się znudzi?

Z czasem każdy tatuaż staje się wyblakły, kontury zaczynają się rozmywać, przestaje wyglądać tak dobrze, jak na początku. Zdarza się też, że z jakichś powodów zostaje na nim blizna, jak choćby po cesarskim cięciu czy innej operacji. Poza tym skóra się starzeje i ładny motyw, który świetnie wyglądał na młodej skórze, zaczyna być nieco śmiesznym reliktem z czasów młodzieńczego buntu. W końcu zapada decyzja: pozbywam się go! Ale jak?

Laser

Sposób usunięcia tatuażu zależy od jego głębokości, wielkości, lokalizacji, a także użytych kolorów. W każdym przypadku jednak okazuje się, że najbezpieczniejszy jest laser. Ten sposób polega na usuwaniu tatuażu za pomocą światła, które jest absorbowane przez zabarwioną skórę. Pod wpływem impulsów świetlnych pigment oraz komórki ulegają zniszczeniu i z czasem wchłonięte zostają przez układ immunologiczny organizmu. Najłatwiej usunięciu poddają się kolory ciemne, jak grafit czy czarny, również niebieski i czerwony nie są specjalnie odporne. Schody zaczynają się przy kolorach jasnych, jak żółty, pomarańczowy lub różowy. Zdarza się, że kolory te po prostu zostają. Niezależnie od tego, jaki laser zostanie użyty, do całkowitego usunięcia niezbędnych jest kilka zabiegów wykonywanych w odstępach kilkutygodniowych. I niestety: trzeba się liczyć z tym, że nie uda się go usunąć w stu procentach. Czasem rozmywają się jego kontury i zostaje nieładna plama, czasem tylko zmniejszy się jego intensywność. Najbezpieczniejsze są lasery rubinowe i neodymowo-yagowe, ponieważ praktycznie niwelują ryzyko powstania blizn czy powikłań. Zabieg trwa od 10 do 60 minut.

Tatuaż wykonany profesjonalnie jest trudniejszy do usunięcia. Wymaga 6-8 zabiegów, ponieważ jest gęsty i zawiera silne pigmenty. Tatuaż amatorski wymaga 4-5 zabiegów.

Niewskazane jest usunięcie tatuażu laserem w przypadku chorób skóry, intensywnej opalenizny, ciąży, rozrusznika serca, przeziębienia, obniżonej odporności organizmu, cukrzycy, uczulenia na promieniowanie.

Chirurgia

Usunięcie tatuażu jest możliwe także za pomocą dermabrazji mechanicznej. Polega ona na usunięciu powierzchownych, zabarwionych warstw skóry za pomocą wirujących szczoteczek lub głowicą diamentową. Ten sposób nie usuwa rysunku całkowicie, zostaje po nim wyblakła plama.

Można też zdecydować się na wycięcie skóry w tym miejscu, jednak zaleca się to tylko w przypadku tatuaży niewielkich rozmiarów. Powstałą ranę zszywa się, a po tatuażu zostaje tylko mała, prosta blizna. W przypadku tatuażu rozległego ranę można zamknąć przeszczepem skóry.

Koszt

Wycena usunięcia tatuażu zależy od wielkości, barwników, miejsca, tego czy chcemy go całkowicie usunąć, przekształcić czy usunąć jego część. Można uznać, że jedna sesja wacha się od około 500 zł wzwyż. Zabieg chirurgiczny to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych. 

Agnieszka Rachwał

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej