Strona główna Aktualności Depilacja laserowa i jej skuteczność – to warto wiedzieć

Depilacja laserowa i jej skuteczność – to warto wiedzieć

przez AlejaKobiet.pl

Depilacja laserowa to metoda na trwałe pozbycie się niechcianych włosków. To praktyczne rozwiązanie, które ma zwolenników nie tylko wśród kobiet, ale i mężczyzn. Czy każdy się do niej kwalifikuje i od czego zależą efekty?

Medycyna estetyczna i kosmetologia dysponują wieloma metodami skutecznego i co ważne trwałego usuwania owłosienia. Wykorzystują one nowoczesne technologie, które w różny sposób termicznie uszkadzają cebulkę włosową. Podgrzanie jej do odpowiedniej temperatury sprawia, że ona obumiera i nie wyrasta z niej już nowy włos. Pamiętajmy jednak, że aby zabieg był skuteczny musi zadziałać odpowiednio mocno na cebulkę włosową, ale jednocześnie musi być bezpieczny, czyli nie może poparzyć jednocześnie skóry, w której ten włos jest przecież umiejscowiony. Jak więc to rozdzielić?

Jakiego koloru i grubości masz włosy oraz jaka jest Twoja karnacja?

Jak mówi dr Marek Wasiluk z warszawskiej kliniki L’experta, aby zrozumieć proces depilacji laserowej trzeba wiedzieć, że światło urządzenia pochłaniane jest przez naturalny barwnik czyli melaninę. – Znajduje się on w cebulce włosowej, ale i skórze! Im go jest więcej i im jest on ciemniejszy w danej strukturze, tym bardziej zostanie ona podgrzana a inne jaśniejsze mniej.- Lasery działają więc wybiórczo i to dlatego:

  • uszkadzanie najciemniejszych i największych cebulek (zawierających najwięcej ciemnego pigmentu, w którym będzie łatwo kumulowała się energia lasera), a więc depilacja ciemnych i grubych włosów jest najprostsza;
  • im ciemniejsze włosy i jaśniejsza skóra, a więc im większy między nimi kontrast, tym zabieg depilacji laserowej również jest skuteczniejszy. Wynika to z faktu, że wówczas można użyć odpowiednio dużych parametrów naświetlania, które pozwolą uszkodzić cebulkę włosa, jednocześnie bez obaw, że laser poparzy również skórę;
  • z tych samych względów nie da się stosować epilacji u osób czarnoskórych lub mocno opalonych, u których nagromadzenie melaniny w skórze jest zbyt duże i ryzyko poparzenia jest za duże;
  • z kolei siwych włosów nie można usunąć za pomocą depilacji laserowej w ogóle, ponieważ są one zupełnie pozbawione pigmentu;
  • bardzo cienkie i jasne włosy nawet u ludzi o jasnej karnacji także sprawiają najwięcej problemów w depilacji laserowej.

Tak więc bardzo ważne dla efektów depilacji laserowej jest to, jakiego koloru i grubości mamy włosy i jaką karnację.

Urządzenia do depilacji laserowej

Dr Marek Wasiluk tłumaczy, że jeśli już wiemy jaki jest nasz fenotyp, do niego powinna być dobrane właściwe urządzenie. – Nie każdy bowiem wie, że tak naprawdę jest wiele rodzajów laserów do depilacji i innych urządzeń, które nimi nie są, a również podgrzewają i uszkadzają cebulki włosowe. I nie mówimy tu o markach sprzętu, tylko o rodzajach technologii! Każda z nich działa nico inaczej i jest tak naprawdę przeznaczona do nieco innego rodzaju owłosienia. Kluczem więc do skutecznej i bezpiecznej depilacji jest dobre zakwalifikowanie pacjenta do właściwego zabiegu.

depilacja laserowa skuteczność

Jaki laser będzie najlepszy w zabiegach depilacji laserowej? Laser diodowy w depilacji laserowej

Najczęściej wykorzystywane w Polsce są lasery diodowe. Zdają dobry efekt przy kolorze skóry w naszej szerokości geograficznej, jednak zabiegi nimi mogą być nieco bolesne i łatwiej o poparzenie, dlatego parametry nie mogą być za wysokie i czasami trzeba więcej zabiegów dla dobrych efektów.

Laser aleksandrytowy

Laserem dobrze dostosowanym do polskiej populacji, jest laser aleksandrytowy. Zabiegi nim wykonywane są najmniej bolesne i bezpieczne, ponieważ najtrudniej jest tym laserem poparzyć i wywołać przebarwienia, a przy tym dają dobre efekty.

Depilacja laserowa – dla kogo laser neodymowo-yagowy?

Ostatnim typem laserów, którymi można wykonywać depilację, są lasery neodymowo-yagowe. Jak mówi specjlisty kliniki L’experta są to lasery „ostatniej szansy”, wykorzystywane wtedy, kiedy żadne z wymienionych wcześniej nie są w naszym przypadku skuteczne. – Urządzenia te są bardzo bezpieczne, jednak zabiegi z ich użyciem są też bardzo bolesne. Penetrują bardzo głęboko, dlatego stosuje się je głównie wtedy, kiedy inne urządzenia nie działają. Jest to też laser, który najlepiej sprawdza się przy depilacji robionej u mężczyzn. Bo przecież warto wspomnieć, że z depilacji laserowej korzystają też panowie. A ten laser jest idealny do usuwania np. zarostu, w przypadku którego cebulki są położone głębiej niż w przypadku innych włosów/.

Faza wzrostu włosa, a ilość i częstotliwość zabiegów

Lekarz zwraca uwagę, abyśmy pamiętali również, że nie da się usunąć wszystkich włosów podczas jednego zabiegu depilacji laserowej, a to dlatego, że włosy przechodzą cztery różne fazy rozwoju. Najwięcej, melaniny, która gwarantuje skuteczność zabiegu znajduje się w fazie wzrostu. Podczas pierwszego zabiegu usuwamy więc tylko te włosy, które aktualnie w niej są. Aby usunąć pozostałe trzeba odczekać kilka tygodni, aż wejdą w odpowiedni etap. Dla pełnego wydepilowania laserowego danego obszaru ciała konieczny jest więc cykl 6 zabiegów z przerwami trwającymi od 4 do 6 tygodni. Ważna jest więc konsekwencja pacjenta, który musi przestrzegać terminów zabiegów i zalecanych odstępów między nimi. Inaczej efekty mogą być niesatysfakcjonujące.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej