Superfoods to żywność o wysokim stężeniu wartościowych dla organizmu substancji w niewielkiej objętości produktu. Jej włączenie do diety korzystnie wpłynie na nasze samopoczucie, wygląd i pomoże zapobiegać rozwojowi powszechnych chorób cywilizacyjnych.
Ułatwiający codzienne życie postęp technologiczny ma też swoją ciemną stronę w postaci przybierającej coraz większe rozmiary fali otyłości i związanych z nią chorób cywilizacyjnych, takich jak choroby układu krążenia, nadciśnienie, cukrzyca insulinozależna czy różnego rodzaju alergie. Ryzyko z nimi związane możemy jednak znacząco ograniczyć zwiększając aktywność fizyczną i dbając by na naszych talerzach pojawiało się jak najwięcej zdrowych, wartościowych produktów spożywczych.
Przestrzeganie zasad prawidłowego odżywiania działa profilaktycznie, poprawia wydolność fizyczną organizmu, wygląd oraz samopoczucie. Do pokarmów o ponadprzeciętnej wartości odżywczej i wysokiej zawartości składników biologicznie aktywnych należą produkty określane mianem superfoods.
„Jest to żywność, która w swoim składzie zawiera wyjątkowo cenne dla organizmu człowieka składniki. Idea, której przyświeca stworzenie listy super żywności jest stara, jak świat, bo najlepszym lekarstwem człowieka jest dieta. Na miano super żywności zasłużyć mogą jedynie produkty naturalne, nieprzetworzone. Nieco podobną rolę pełni tzw. żywność funkcjonalna, czyli sztucznie wzbogacona, to może być np. sok jabłkowy z dodatkiem wapnia. Różnica polega więc na tym, że dobroczynne składniki zawarte w superfoods są w pełni naturalnie” – wyjaśnia Joanna Neuhoff-Murawska ze stołecznej poradni dietetycznej „Oregano”.
Lista produktów z kategorii superfoods jest długa i ciągle uaktualniana. Znajdziemy na niej zarówno egzotyczne ciekawostki jak: algi, aloes, nasiona chia, jagody goji, acai czy quinoa (komosa ryżowa), ale także tradycyjne europejskie i polskie produkty zbożowe, nasiona, orzechy, warzywa i owoce z upraw ekologicznych, przetwarzane bez dodatku konserwantów, barwników, sztucznych słodzików i polepszaczy smaku.
Cechą charakterystyczną „superżywności” jest duża koncentracja niezbędnych dla zdrowia składników, których w naszej diecie często brakuje lub występują w niewielkiej ilości. Przykładem mogą być np. polifenole o silnych właściwościach przeciwutleniających, których źródłem jest czystek (Cistus incanus), siemię lniane o wysokiej zawartości błonnika rozpuszczalnego i kwasów tłuszczowych omega-3 o właściwościach obniżających poziom cholesterolu, czy naturalne suplementy diety, takie jak spirulina (rodzaj algi morskiej) – zawierająca pięciokrotnie więcej wartościowego białka niż mięso.
Wśród wartych zapamiętania produktów z kategorii superfoods warto wyróżnić także:
nasiona chia (szałwia hiszpańska) – zawierają one nawet 25% wartościowego białka, dużą ilość błonnika pokarmowego oraz kwasów omega-3 i omega-6, których organizm nie potrafi samodzielnie zsyntetyzować. Mogą być spożywane na surowo, znajdują też zastosowanie jako dodatek do sałatek, płatków śniadaniowych oraz wypieku pieczywa.
Jagody acai – od wieków stosowane przez Indian południowoamerykańskich jako środek leczący biegunkę, obniżający temperaturę oraz działający antytoksycznie w przypadku ukąszenia węża. Współczesne badania laboratoryjne wykazały, że zawierają duże ilości antyoksydantów opóżniajacych procesy starzenia, tanin o właściwościach przeciwzapalnych oraz antocyjanów wpływających korzystnie na stan układu sercowo-naczyniowego.
Cynamon – przyprawa powszechnie znana i stosowana, posiadająca cenne właściwości prozdrowotne. Badania kliniczne sugerują, że może on wpływać na obniżenie poziomu cukru, cholesterolu u cukrzyków, a także zmniejszenie insuliooporności.
Kasza jaglana – charakteryzuje się największą wartością odżywczą spośród wszystkich kasz. Dostarcza organizmowi dużej ilości witamin z grupy B, kwas foliowy i pantotenowy oraz liczne antyoksydanty, pierwiastki śladowe i minerały. Jej zasadotwórczy charakter pomaga utrzymać właściwe pH organizmu. Wykazuje właściwości ocieplające, wzmacniające i odśluzowujące.
Orzechy włoskie – bogate źródło fitosteroli i kwasów tłuszczowych omega regulujących poziom cholesterolu, przeciwutleniaczy, oraz białka, błonnika, licznych witamin i minerałów.
Olej lniany tłoczony na zimno – wzmacnia układ immunologiczny, usprawniając naturalne procesy obronne organizmu i dotleniając komórki. Dzięki dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych obniża poziom „złego” cholesterolu i korzystnie wpływa na stan układu sercowo-naczyniowego. Zawarta w nim witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, usuwającym z ustroju wolne rodniki przyczyniające się do rozwoju chorób nowotworowych i przyśpieszające starzenie się.
Spożywanie produktów superfoods daje liczne korzyści zdrowotne, zwłaszcza gdy nasza codzienna dieta jest monotonna, uboga w składniki mineralne i witaminy. Co ważne, ich stosowanie nie wymaga drastycznego zmieniania przyzwyczajeń i wbrew pozorom nie musi być drogie.
Substancje aktywne superfoods występują w dużym stężeniu w niewielkiej objętościowo ilości produktu. Siemię lniane, nasiona chia, spirulinę czy cynamon można dodawać do sałatek, koktajli, owsianki, jogurtów oraz wielu innych dań. Różnorodność i łatwość zastosowania pozwalają stosować „superżywność” celu zbilansowania jadłospisu zarówno u osób zdrowych, jak i pacjentów z różnymi dolegliwościami.
Zobacz, jakie jeszcze nasiona wartojeść regularnie.
Alejakobiet.pl