Strona główna Aktualności Jak dbać o higienę uszu? Quiz

Jak dbać o higienę uszu? Quiz

przez admin

Kłopoty ze słuchem stały się w dzisiejszym świecie problemem globalnym. W Polsce u 2 na 1000 noworodków w czasie badań przesiewowych wykrywa się nieprawidłowości w słuchu. Te dane wyglądają jeszcze bardziej dramatycznie u osób powyższej 60 roku życia – na zaburzenia słuchu skarży się aż 77% z nich! Sprawdź czy wiesz jak dbać o uszy począwszy od ich higieny.

1. Woskowina jest niepotrzebna naszym uszom i należy ją zawsze usuwać.

a) Nie. Woskowina jest bardzo potrzebna uszom. Nawilża i pielęgnuje delikatną skórę ucha oraz chroni przewód słuchowy przed zanieczyszczeniami dostającymi się z zewnątrz.
b) Tak. To nieestetyczna wydzielina, którą należy usuwać.

2. Nadmiar woskowiny powinno się usuwać patyczkami higienicznymi.

a) Nie. Patyczki higieniczne upychają jedynie woskowinę głębiej w przewodzie słuchowym, prowadząc tym samym do tworzenia się korków woskowinowych. Dodatkowo mogą spowodować uszkodzenie błony bębenkowej.
b) Tak. Patyczki łatwo wsuwa się do ucha. Czyszczą idealnie z nadmiaru woskowiny.

3. Najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem czyszczenia uszu jest zabieg woskowania uszu.

a) Nie. Woskowanie uszu to zabieg ryzykowny, nie mający potwierdzonej skuteczności w badaniach naukowych. Bezpiecznym i rekomendowanym przez otolaryngologów  sposobem czyszczenia uszu jest zastosowanie odpowiedniego preparatu np. Vaxolu.
b) Tak. To jedyna skuteczna i bezpieczna metoda.

4. Farmaceutycznie oczyszczona oliwa z oliwek może być z powodzeniem stosowana do czyszczenia uszu.

a) Tak. Odpowiednio oczyszczona oliwa z oliwek nie tylko idealnie czyści przewód słuchowy ale i odpowiednio pielęgnuje delikatną skórę wewnątrz ucha.
b) Nie. Tłusta konsystencja oliwy powoduje pęcznienie korków woskowinowych i zatykanie się ucha.

5. Preparaty do czyszczenia uszu powinny zawierać w swoim składzie wodę.

a) Nie. Woda powoduje, że korki woskowinowe pęcznieją i są trudniejsze do usunięcia. Należy wybierać tylko takie produkty, które nie zawierają w składzie wody.
b) Tak. Woda ułatwia czyszczenie ucha z woskowiny.

6. W przypadku utworzenia się korka woskowinowego należy udać się do lekarza na zabieg płukania ucha.

a) Tak. Dodatkowo, zanim zjawimy się w gabinecie możemy przez kilka dni , dwa razy dziennie stosować np. Vaxol, który zmiękczy korek woskowinowy ułatwiając tym samym jego usunięcie.
b) Nie. Możemy sami wypłukać ucho w domu, stosując do tego celu strzykawkę i ciepłą wodę.

7. U osób często uczęszczających na baseny może dojść do zapalenia ucha zewnętrznego, spowodowanego obecnością wody w przewodzie słuchowym. Takim osobom polecane są profilaktycznie preparaty zabezpieczające ucho przed dostaniem się wody np. Vaxol.

a) Tak. Istnieją już preparaty, które można stosować przed wejściem do wody. Chronią ucho przed dostaniem się wody do przewodu słuchowego.
b) Nie. Przed szkodliwym działaniem wody na przewód słuchowy chronią jedynie zatyczki do pływania.


8. U małych dzieci powinno się czyścić przewód słuchowy z nadmiaru woskowiny.

a) Tak. Nadmiar woskowiny może powodować dyskomfort, problemy ze słuchem. Nawet u noworodków i niemowląt można stosować specjalistyczne preparaty np. preparat Vaxol. Ułatwia on samooczyszczanie ucha z nadmiaru woszczyny.
b) Nie. Nadmiar woskowiny u małego dziecka nie powinien być usuwany.

9. Preparaty do czyszczenia uszu trzeba stosować ustawiając głowę w odpowiedniej pozycji.

a) Nie. Istnieją produkty np. Vaxol, które można stosować w dowolnej pozycji. Na siedząco, na stojąco lub na leżąco.
b) Tak. Tylko odpowiednie ustawienie głowy podczas aplikacji daje gwarancję, że preparat zadziała.

10. Osoby starsze, u których pojawia się problem świądu w u uchu, wysychania i łuszczenia się skóry w uchu powinny stosować odpowiednie preparaty do pielęgnacji uszu.

a) Tak. Najlepiej wybrać taki produkt, który zawiera jedynie naturalne składniki.
b) Nie. Stosowanie preparatów jest zbędne, gdyż wysychanie ucha jest naturalnym procesem fizjologicznym wynikającym ze starzenia się organizmu. Nie należy z tym nic robić.

Odpowiedzi:

Większość odpowiedzi a: Gratulacje! Jesteś ekspertem w dziedzinie właściwej higieny i pielęgnacji uszu. Wiesz bardzo dużo na temat tego jak należy bezpiecznie i skutecznie dbać o uszy Twoje i Twoich najbliższych.

Większość odpowiedzi b: Niestety ale twoja wiedza w zakresie właściwej higieny i pielęgnacji uszu jest niewystarczająca – poszerz swoją wiedzę, tak aby uszy służyły w zdrowiu Tobie i Twoim najbliższym przez wiele lat.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej