Strona główna Aktualności Uprawiasz sport? Bierz magnez!

Uprawiasz sport? Bierz magnez!

przez admin
Zmęczenie jest nieodłącznym elementem sportu. Jednak gdy spadek formy jest bardzo duży, a treningom coraz częściej towarzyszą skurcze i mikrourazy, warto zainteresować się magnezem. To właśnie jego niedobory są często przyczyną nadmiernego wyczerpania organizmu.
Ruch zwiększa zapotrzebowanie na minerały
Sport bez wątpienia służy zdrowiu, ale często zapominamy, że podczas wysiłku pocimy się obficiej niż zwykle. A z potem ucieka mnóstwo płynów i elektrolitów, przede wszystkim potas, sód i magnez. Dlatego podczas treningu należy pić napoje wzbogacone tymi pierwiastkami, tak by nie dochodziło do ich niedoborów. Jeśli tego nie zrobimy, równowaga elektrolityczna zostanie zaburzona, a sercu i mięśniom zacznie brakować paliwa.
Początkowo wywołane przez brak magnezu w organizmie objawy wydają się niewinne, ale z czasem dolegliwości stają się coraz bardziej uciążliwe i groźne dla zdrowia. Jak wiadomo, wysiłek fizyczny zwiększa zapotrzebowanie na energię. Bez dodatkowej dawki magnezu serce pracuje szybciej, ale nie jest w stanie dostarczyć odpowiedniej ilości utlenowanej krwi do mięśni, w wyniku czego maleje ich siła. Zawodnik, który nie zadba o właściwą dawkę magnezu w swojej diecie, musi się liczyć z tym, że będą go trapić bolesne skurcze i nadmierna pobudliwość czuciowa, do tego pojawią się kłopoty z koncentracją, koordynacją nerwowo-mięśniową, wydolnością organizmu. Nierzadko też przy niedoborach magnezu występują stany lękowe, zaburzenia snu i zwiększona podatność na stres.
Zwiększamy dawkę magnezu
Im bardziej intensywny trening, tym większa powinna być dzienna dawka magnezu. Zgodnie z rozporządzeniem wydanym przez Ministra Zdrowia dzienne spożycie magnezu nie powinno być niższe niż 375 mg. Jeśli uprawiamy sport, warto zwiększyć tę dawkę do około 500 mg dziennie. Przy ciężkich treningach kulturystycznych i siłowych zapotrzebowanie na magnez może wzrosnąć do poziomu ok. 1000 mg. Podaż magnezu trzeba też zwiększać tuż przed zawodami, ponieważ do wysiłku dochodzi jeszcze stres, kolejny pogromca związków magnezu.
Dzięki takim zwiększonym dawkom ryzyko skurczów i kontuzji zostanie zminimalizowane. Z pomocą magnezu metabolizm włókien mięśniowych będzie przebiegał prawidłowo, co poprawi kondycję i zwiększy wytrzymałość organizmu. Nawet dobrze zbilansowana dieta może okazać się niedostatecznie bogata w magnez, dlatego przed treningiem i po jego zakończeniu wskazane jest przyjmowanie suplementów zawierających ten pierwiastek. Warto przy tym łączyć magnez z wapniem, jako że układ mięśniowy potrzebuje obu tych minerałów. Nie można jednak przedobrzyć, bo nadmiar suplementów zwyczajnie zaszkodzi – przyjmujmy jedynie zalecane dawki.
Pamiętaj o diecie!
Suplementy suplementami, ale magnez należy pozyskiwać także z pożywienia. Doskonałym źródłem cennego pierwiastka są nieoczyszczone ziarna zbóż, trzeba więc jeść dużo razowego pieczywa, brązowego makaronu i kaszy. Magnezu dostarczą też soja, orzechy, nasiona różnych roślin, warzywa strączkowe, zielone rośliny jadalne jak brukselka czy szpinak. W mniejszych ilościach magnez znajduje się w mięsie łososia oraz w owocach morza.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej