Strona główna Aktualności ABC higieny jamy ustnej

ABC higieny jamy ustnej

przez admin

Codzienna pielęgnacja ma ogromną moc, dotyczy to również profilaktyki higieny jamy ustnej. Właściwe i systematyczne dbanie o zęby, to nie tylko gwarancja pięknego uśmiechu i świeżego oddechu, lecz także ochrona przed wieloma chorobami.

Codzienna pielęgnacja

Ważne, aby zwracać uwagę na dokładne szczotkowanie zębów. Dentyści radzą, by szczotka w trakcie wykonywania tej czynności, była ustawiona pod kątem 45 stopni do linii dziąseł. Ruch może być obrotowy albo wymiatający. Pod koniec nie zapominajmy o lekkim wyczyszczeniu języka, gwarantuje to świeży oddech. Równie ważne jest nitkowanie zębów za pomocą specjalistycznych nici dentystycznych. Istotą tego zabiegu jest dokładne wyczyszczenie miejsc pomiędzy zębami oraz poniżej linii dziąseł.

Zaniedbanie higieny jamy ustnej może skutkować zaczerwienieniem i opuchlizną dziąseł, a przede wszystkim zwiększa ryzyko osadzania się płytki bakteryjnej, która może prowadzić do powstawania odwapnień szkliwa. „W początkowej fazie obserwuje się na zębach białawe plamy. Na tym etapie proces próchnicowy można zatrzymać, stosując specjalne pasty mineralizujące i szczególnie dbając o higienę jamy ustnej. Jeżeli nie zareaguje się odpowiednio szybko, uszkodzenie szkliwa będzie postępować” – wyjaśnia lek. stom. Jacek Ząbkowski z Centrum Medycznego ENEL-MED. Zaawansowana zmiana próchnicowa charakteryzuje się widocznymi brązowymi plamami oraz utratą twardych tkanek zęba. Nieleczony rozległy ubytek próchnicowy jest często przyczyną stanów zapalnych miazgi zęba i chorób tkanek okołowierzchołkowych, które mogą stanowić realne zagrożenie dla funkcjonowania narządów wewnętrznych, jak serce czy nerki. Nieusuwanie płytki nazębnej prowadzi także do stanu zapalnego dziąseł, które może przerodzić się w poważne dolegliwości rzutujące na zdrowie całego organizmu.

Jak wybrać pastę i szczoteczkę

Podstawą właściwej higieny jest odpowiednio dobrana szczoteczka do zębów. Część pracująca szczoteczki powinna być odpowiednio wyprofilowana, co zapewni jej dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Dobrym rozwiązaniem będzie włosie syntetyczne, które jest trwalsze i bardziej higieniczne od naturalnego. Na rynku dostępne są miękkie, średnio-twarde i twarde szczoteczki. Te pierwsze zaleca się osobom z wrażliwymi dziąsłami. Twarde to najlepszy wybór dla zdrowych i odpornych dziąseł. Dentyści najchętniej polecają średnio-twarde. Szczoteczkę powinno się zmieniać maksimum co 3 miesiące. A co ze szczoteczką elektryczną? Większość dentystów poleca je, gdyż skuteczniej masują dziąsła i czyszczą powierzchnie zębowe.

Na co zwracać uwagę przy wyborze pasty do zębów? Powinna ona zawierać substancje ścierne i polerujące, jak np. krzemionka, które wspomagają mechaniczne usuwanie osadu nazębnego. Dobrze gdyby znajdowały się w niej pirofosforany, hamujące mineralizację płytki nazębnej, pomagają one także utrzymać zęby w czystości. Niezwykle ważnym składnikiem past do zębów jest przede wszystkim fluor, który wzmacnia odporność szkliwa i hamuje aktywność bakterii próchnicotwórczych. Oprócz niego w pastach do zębów  zaleca się stosowanie związku o nazwie ksylitol, który również hamuje rozwój procesów próchnicowych, a przy tym podnosi ph w ustach, co sprzyja remineralizacji szkliwa. „Dla osób z nadwrażliwymi zębami najlepszym wyborem będzie pasta, która zawiera składniki tworzące warstwę ochronną oraz uszczelniające kanaliki zębinowe. Z kolei osobom z zaczerwienionymi i krwawiącymi dziąsłami polecam pasty z rumiankiem czy tymiankiem oraz substancjami ograniczającymi odkładanie się płytki nazębnej, np. chlorheksydyną” – mówi lek. stom. Jacek Ząbkowski.

A co na talerzu?

Dieta odgrywa wbrew pozorom niezwykle istotną rolę w profilaktyce próchnicy. Codzienne menu najlepiej wzbogacić w białko, wapń, fluor oraz witaminę D. „Produkty, które szczególnie polecam swoim pacjentom to ryby, jajka czy ser żółty” – mówi specjalista stomatolog. „Jabłka na przykład naturalnie oczyszczają zęby, olej kokosowy – hamuje rozwój próchnicy, a marchewka usuwa płytkę nazębną” – dodaje.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej