Strona główna Aktualności Bolesny obrzęk skóry na nogach? Nie lekceważ tych objawów!

Bolesny obrzęk skóry na nogach? Nie lekceważ tych objawów!

przez admin
Ból, obrzęk i zaczerwienienie skóry na nodze to główne objawy zakrzepowego zapalenia żył powierzchownych. Choroba ta jest co prawda dość powszechna, jednak zaniedbania mogą prowadzić do powikłań. Jak rozwija się choroba, czym grozi i jak jej zapobiegać?
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych dotyczy zazwyczaj naczyń w obrębie kończyn dolnych. W większości zmagają się z nią osoby dorosłe, w tym nieco częściej mężczyźni niż kobiety, lecz tak naprawdę może ona zostać rozpoznana u chorych w każdym wieku.
Rozwój zapalenia żył powierzchownych
Zapalenie żył powierzchownych może być spowodowane żylakami, ciążą, otyłością, urazem, unieruchomieniem w wyniku choroby, stosowaniem doustnych środków hormonalnych oraz podeszłym wiekiem. Rozwojowi choroby mogą również sprzyjać pozostawanie pod wpływem wysokich temperatur lub długie godziny spędzone w podróży, głównie w pozycji siedzącej.
Przyczyną zapalenia żył powierzchownych jest najczęściej zastój krwi w naczyniach. To w konsekwencji może doprowadzić do powstania stanu zapalnego i powstawania zakrzepów. Skrzepliny zmniejszają średnicę żył, co z kolei skutkuje szerzeniem się procesu zapalnego.
Główne objawy i leczenie zapalenia żył
Do objawów zapalenia żył powierzchownych zaliczają się przede wszystkim bolesny obrzęk oraz zaczerwienienie skóry. Chorzy, którzy cierpią na zakrzepowe zapalenie żył, bardzo często mogą też dość łatwo wyczuć niewielkie zgrubienia objętych chorobą naczyń.
Choroba standardowo przebiega łagodnie i zwykle ustępuje po kilku dniach lub tygodniach. Lekarz niekiedy przepisuje środki przeciwzapalne w postaci kremu lub żelu, lecz jedynie w przypadku silnego, uciążliwego bólu. Rzadko jednak zalecana jest antybiotykoterapia.
Zakrzepowe zapalenie żył głębokich
Zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych w zdecydowanej większości przypadków udaje się skutecznie wyleczyć. Mimo to musimy zapamiętać, że w zmienionych odcinkach naczyń mogą wciąż powstawać drobne skrzepliny. Choć sama ich obecność nie stanowi zagrożenia, zawsze istnieje ryzyko, że w żyłach głębokich kończyn dolnych dojdzie do zakrzepicy.
Zakrzepowe zapalenie żył głębokich, określane mianem zakrzepicy, jest chorobą będącą konsekwencją zalegania krwi w naczyniach krwionośnych. Najczęściej obejmuje ona żyły podudzia, a tylko czasem uda lub miednicy. Jeśli dojdzie do oderwania się skrzepliny od ściany naczynia, płynie ona z krwią do tętnicy płucnej. Gdy zakrzepy mają znaczne rozmiary, może dojść do całkowitego zatkania naczynia, ostrej niewydolności krążenia, a nawet zgonu.

Profilaktyka zapalenia żył głębokich
By nie dopuścić do powstania zakrzepicy, a tym samym zagrażających życiu zatorów, warto wprowadzić parę zmian w swoim trybie życia. Jeśli każdego dnia spędzamy kilka godzin w pozycji siedzącej lub stojącej, spróbujmy co pewien czas ruszać stopami, stawać na palcach i piętach lub pomaszerować. Te same zasady postarajmy się zastosować w trakcie długich podróży autokarem i samolotem, a podczas jazdy samochodem róbmy regularne przerwy.
Chcąc zapobiegać zapaleniu żył głębokich, nie zapominajmy też o utrzymywaniu prawidłowej masy ciała i aktywności fizycznej. Profilaktyka obejmuje także właściwą dietę, w tym unikanie tłustych potraw i słodyczy oraz picie dużej ilości płynów, minimum 2 litrów dziennie.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej