Strona główna Aktualności Przyczyny bólu gardła

Przyczyny bólu gardła

przez admin

Ból gardła jest bardzo częstą dolegliwością, nieraz niesłusznie przez nas bagatelizowaną. Kojarzy się zazwyczaj z przeziębieniem lub anginą, a tymczasem może sygnalizować także wiele innych chorób. Każda z nas powinna wiedzieć, jak rozpoznać różne jego rodzaje oraz jak skutecznie walczyć z uciążliwymi objawami.

Najczęstszym powodem bólu gardła są infekcje o podłożu wirusowym. Błona śluzowa gardła, nosa i jamy ustnej atakowana jest przez wirusy w momencie osłabienia naszego układu odpornościowego. Wynikać ono może z przemęczenia, niedożywienia, długotrwałego stresu, przemarznięcia. Inną przyczyną jest bakteryjne zapalenie gardła i migdałków, z którego rozwinąć się może nawet angina. Ból gardła wynikać może także z ataku grzybicy. Kolejną przyczyną jest wysuszenie śluzówki. Czynniki szkodzące błonie śluzowej gardła to zbyt suche lub zanieczyszczone powietrze, dym tytoniowy, nadmiar bardzo gorących i ostrych potraw. Pewnie każdej z nas zdarzyło się także nadwyrężyć gardło, co może powodować uczucie lekkiego bólu.

przyczyny bólu gardła

Ból gardła a poważniejsze choroby

Problemy z gardłem zwiastują zazwyczaj niegroźne przeziębienie, ale mogą też sygnalizować poważniejsze choroby. W przypadku dzieci mogą to być: mononukleoza, odra, ospa wietrzna, szkarlatyna, błonica. Chorobom tym zazwyczaj towarzyszą inne, charakterystyczne objawy, takie jak wysypka. Bolesne uszkodzenie śluzówki może nastąpić także wtedy, gdy dziecko połknie ciało obce, na przykład kamyk czy klocek. U dorosłych osób długo utrzymujący się ból wynikać może z zanikowego nieżytu gardła, przewlekłego przerostowego zapalenia gardła, zapalenia zatok przynosowych oraz z wielu innych chorób. Ból gardła jest też jednym z symptomów refluksu żołądkowo-przełykowego. Okresowo pojawiające się drapanie w gardle zwrócić może naszą uwagę na alergię. Kolejną możliwą przyczyną przewlekłego bólu jest choroba nowotworowa krtani lub gardła, zwłaszcza gdy towarzyszącymi objawami jest wzmożone ślinienie, brzydki zapach z ust lub obecność guza na szyi.

Sposoby na ból gardła

Rodzajów bólu gardła jest wiele, dlatego tak ważna jest prawidłowa diagnoza. Wirusowe zapalenie gardła leczyć można za pomocą środków przeciwzapalnych. Zastanawiając się,
co na gardło pomoże, warto sięgnąć po tabletki do ssania (np. Sebidin), umożliwiające miejscowe lecenie objawów stanu zapalnego błony śluzowej gardła i krtani. Obecność bakterii wymaga zastosowania antybiotyku, natomiast ból gardła o podłożu grzybiczym leczony jest za pomocą leków przeciwgrzybiczych. Istotne jest więc, by przed rozpoczęciem leczenia ustalić przyczynę choroby. Istnieje jednak szereg uniwersalnych sposobów przynoszących ulgę w bólu gardła. Kojące działanie ma płukanie gardła naparem z szałwii, rumianku, roztworem soli kuchennej lub sody oczyszczonej. Wysuszeniu śluzówki zapobiegniemy pijąc odpowiednią ilość płynów, zwłaszcza w pomieszczeniach klimatyzowanych lub ogrzewanych.

Chociaż ból gardła jest jedną z najpowszechniejszych dolegliwości, nie lekceważmy go i obserwujmy swój organizm pod kątem innych objawów, a w razie wątpliwości udajmy się do lekarza. Reagując szybko, zniwelujemy też dokuczliwe objawy, utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej