Strona główna Profilaktyka Długotrwałe zaparcia – czy zła dieta może być przyczyną?

Długotrwałe zaparcia – czy zła dieta może być przyczyną?

przez admin
Przewlekłe zaparcia są niezwykle często dolegliwością, wynikającą ze stylu życia. Nieodpowiednia dieta i mała aktywność fizyczna, to ich główni winowajcy.

Ciągły pośpiech, codzienny stres, permanentny brak czasu pociągają za sobą złe nawyki żywieniowe. Te z kolei, w połączeniu z siedzącym trybem życia powodują zaparcia i towarzyszące im problemy i dolegliwości. Tymczasem zaparcia, to nie tylko brak komfortu, ale poważne zagrożenie innych chorób, np. nowotworów jelita! Jeśli więc problem nas dotyczy, zabierzmy się za jego rozwiązywanie, jak najszybciej.

Najważniejsza jest diagnoza. A ta wcale nie jest taka prosta, jak mogłoby się wydawać. Istnieje bowiem kilka rodzajów zaparć, w tym: atoniczne i spastyczne. Zaparcia atoniczne są konsekwencją zbyt powolnej perystaltyki jelit. Zaparcia spastyczne natomiast wynikają z ich nadmiernych, ale niefizjologicznych ruchów. Ocena, który problem dotyczy danej osoby powinna być oddana w ręce specjalisty, gdyż od rodzaju schorzenia zależy dieta, jaką należy zastosować.

Najważniejszym elementem diety leczącej zaparcia jest błonnik. Włókno roślinne przyspiesza pasaż treści pokarmowej w jelicie cienkim i okrężnicy wpływając na objętość stolca, rytm wypróżnień oraz rozwój dobroczynnej mikroflory jelitowej.

Zaparcia atoniczne wymagają zastosowania diety bogatej w błonnik nierozpuszczalny w wodzie. Znajdziemy go przede wszystkim w zbożach, płatkach zbożowych, otrębach, niektórych warzywach, kaszach. Przy zaparciach spastycznych natomiast, w diecie przeważać powinien błonnik rozpuszczalny w wodzie. Jest on obecny głównie w owocach i warzywach, głównie strączkowych, a także owsie, jęczmieniu.

W obu przypadkach zaparć bardzo ważna jest odpowiednia podaż płynów. Bez nich, nawet najlepiej zbilansowana dieta może okazać się bezskuteczna w  walce z zaparciami, a nawet nasilać je. Innym istotnym elementem jest spożywanie produktów, zawierających bakterie probiotyczne. Prawidłowa mikroflora jelitowa wpływa także na wzmocnienie barier ochronnych organizmu, działając przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo. Ponadto probiotyki powodują zakwaszenie treści jelitowej, czego konsekwencją jest hamowanie wzrostu niektórych bakterii chorobotwórczych.

W aptekach możemy kupić różnego rodzaju preparaty przeczyszczające. Przyjmowanie ich nie jest dobrym wyborem, gdyż w ten sposób przyzwyczajamy organizm do „pomocy z zewnątrz” . Jelita po prostu rozleniwiają się i po dostawieniu tych specyfików może okazać się, ze problem zaparć jeszcze bardziej się nasilił.

Justyna Jessa, dietetyk

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej