Strona główna Kuchnia Oleje tradycyjne

Oleje tradycyjne

przez admin

Tłuszcze nie cieszą się dobrą sławą, szczególnie wśród osób dbających o linię. Niesłusznie! Tłuszcz jest bowiem bardzo ważnym składnikiem dla zdrowia i urody, gdyż pełni wiele funkcji:

* Jest rozpuszczalnikiem witamin: A, D, E oraz K
* Jest źródłem energii
* Buduje błony komórkowe
* Wpływa na stan skóry, włosów i paznokci
* Determinuje funkcjonowanie układu nerwowego
* Jest magazynem energetycznym ustroju
* Wpływa na termoregulację
* Pełni funkcję ochronną narządów
* Jest materiałem budulcowym dla wielu substancji czynnych, np. hormonów

Funkcja, jaką pełni tłuszcz jest związana z jego budową, tzn. zawartością kwasów tłuszczowych. Najkorzystniejsze dla zdrowia są tłuszcze, zawierające nienasycone kwasy tłuszczowe (ich źródłem jest tłuszcz pochodzenia roślinnego). Działają one bowiem korzystnie na układ krążenia oraz nerwowy, mają także właściwości przeciwzapalne i przeciwbólowe (kwasy omega 3). Kwasy nienasycone występują w olejach roślinnych. Nie bójmy się zatem tłuszczów w kuchni, wybierajmy jednak odpowiedni ich rodzaj.

Asortyment olejów w sklepach jest bardzo szeroki. Przyjrzyjmy się tym tradycyjnym olejom, najbardziej popularnym i najczęściej wybieranym:

* Olej rzepakowy
Jest jednym z najbardziej wartościowych olejów pod kątem odżywczym i nie tylko. Jest bardzo wytrzymały i długo zachowuje świeżość. Przeważają w nim kwasy: ? linolenowy należący do kwasów wielonienasyconych (czyli zawierających więcej niż 2 wiązania podwójne) oraz kwas oleinowy, należący do kwasów jednonienasyconych (czyli z jednym wiązaniem podwójnym). Proporcje kwasów tłuszczowych w nim zawartych powodują, że doskonale nadaje się do duszenia, czy smażenia potraw.

* Olej słonecznikowy
Obfituje w kwas linolowy. Nie powinien być wykorzystywany do smażenia, a jedynie używany „na zimno”, gdyż ekspozycja tego oleju na wysoką temperaturę powoduje tworzenie się toksycznego związku, powodującego różne choroby, w tym Parkinsona i Alzheimera.

* Oliwa z oliwek
Jest bogata w jednonienasycony kwas oleinowy. Popularność zdobyła dzięki propagowaniu przez dietetyków diety śródziemnomorskiej. Ma charakterystyczny smak i zapach. Doskonale nadaje się do sałatek i surówek. Można na niej również smażyć potrawy. Oliwa ma działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne oraz moduluje pewne geny, zapobiegając chorobom serca, cukrzycy typu II, depresji, a nawet nowotworom.

Przepis na tajską sałatkę na ciepło:
Składniki:

– 2 piersi z indyka lub kurczaka
– curry
– olej rzepakowy
– 200g makaronu pełnoziarnistego
– kiełki fasoli
– cytryna

Sposób przygotowania:

Mięso drobiowe pokrój w kostkę i natrzyj curry. Rozgrzej 1 łyżkę oleju rzepakowego i smaż kawałki drobiu przez ok. 5 min. Ugotuj makaron al dente. Odcedź makaron i dodaj do niego kiełki fasoli.
W osobnej miseczce wymieszaj pozostałą część oleju z sokiem i skórką cytryny, a następnie dodaj do makaronu. Dopraw solą i pieprzem do smaku. Podawaj z gorącymi kawałkami kurczaka.

Justyna Jessa, dietetyk

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej