Strona główna Aktualności Zniewalająca moc lawendy!

Zniewalająca moc lawendy!

przez admin

Lawenda, kwiat Prowansji, to cudo natury. „Lawenda jest duszą Prowansji” – napisał Jean Giono. Fioletowy, południowoeuropejski bukiet o urzekającym zapachu to źródło „czystego piękna”. Koi ciało, umysł i dopieszcza skórę na najwyższym poziomie!

Kwiatowa lawendowa


Kwiaty lawendy jako składnik naturalnych kosmetyków błogo wpływa na skórę. Stymuluje jej regenerację oraz przyspiesza gojenie się ran dzięki silnym właściwościom antyseptycznym i antybakteryjnym. Dodatkowa wygładza, ujędrnia, uelastycznia i odmładza. Pole lawendy to uczta dla oczu i duszy! Lawendowa maseczka pomaga każdej skórze, a szczególnie tłustej, mieszanej, z wypryskami, szarej, zmęczonej, szorstkiej i pozbawionej blasku. 

Najprostsza i najlepsza jest maseczka z suszonych kwiatów, mąki lub glinki kosmetycznej z odrobiną oliwy z oliwek lub olejku lawendowego. Zalej suszone kwiaty wrzątkiem i poczekaj aż wystygnie. Następnie dodaj mąkę lub glinkę, żeby uzyskać konsystencję jednolitej pasty. Dodatkowo warto dodać łyżeczkę oliwy i olejku. Przygotowaną maskę nanieś na oczyszczoną skórę i zmyj za 25 minut ciepłą wodą. Efekty maseczki widać prawie od razu – promienna, jędrna, gładka, zrelaksowana i młodsza skóra. Maska to też antidotum na trądzik i wypryski. Maseczkę warto również przygotować z suszonej lawendy i szałwi z dodatkiem glinki białej. Zmyj ją z twarzy pozostałym naparem. Maska powinna być stosowana przez miesiąc 2 razy w tygodniu. 


Tonizuj cerę z lawendą


Tonik lawendowy można stosować w przypadku każdego rodzaju cery. Szczególnie poleca się go dla przetłuszczającej się, ponieważ odblokowuje zatkane pory i reguluje wydzielanie sebum. Zapobiega zaskórnikom i wypryskom. Do przygotowania toniku potrzebne są suszone lub świeże liście lawendy, woda i ocet jabłkowy. Zalej liście wrzątkiem i poczekaj aż wywar wystygnie. Po przecedzaniu przez sitko przelej do ciemnej buteleczki. Potem dolej odrobinę octu jabłkowego i dobrze wstrząśnij. Kiedy nałożysz go na twarz, poczekaj aż wyschnie. Jeśli nie używasz, przechowuj w lodówce. 

Fantastyczny tonik przygotujesz również z suszonych kwiatów, wody i alkoholu. Kwiaty zalej wrzątkiem, a potem przecedź przez sitko. Uzyskany płyn połącz z alkoholem 70%. Tonikiem przemywaj oczyszczoną twarz przy porannej i wieczornej toalecie przez około 2 tygodnie. 

Wykąp się w fiolecie

Oszałamiający zapach lawendy można zatrzymać na dłużej – przygotuj olejek lawendowy. Suszone kwiaty wsyp do słoika i zalej oliwą z oliwek albo lejkiem migdałowym. Zamknięty słoik postaw na miesiąc w ciepłym miejscu. Następnie przecedź jego zawartość i przelej płyn do zamykanej buteleczki. Eliksir miłości gotowy! Olejek lawendowy jest popularnym płynem stosowanym w aromaterapii. Dolewany do ciepłej wody w wannie poprawia samopoczucie i działa jak rewelacyjny środek antystresowy i antydepresyjny. Do relaksującej kąpieli zamiast olejku wlej wywar przygotowany ze świeżego rozmarynu i suszonych kwiatów lawendy – zioła podgrzej i poczekaj 15 minut aż wywar wystygnie lub zalej zioła wrzątkiem. Potem przecedź i uzyskany płyn wykorzystaj do kąpieli. Lawendowy zapach pobudza zmysły i cieszy ciało wyjątkową gamą zniewalających zapachów. Olejek może być też wmasowany bezpośrednio w skórę podczas kąpieli – redukuje stres i uspokaja. Przydaje się w okresie jesienno – zimowym. Od lawendy skóra staje się jędrna, elastyczna i pachnąca. Lawenda jest też składnikiem perfum i mydeł.

Włosy pachnące lawendą

Olejek lawendowy może być dodawany do szamponów w proporcji 1:1 – odżywia skórę i łagodzi działanie szamponu. Sprawdza się też jako przeciwłupieżowy tonik do skóry głowy. Dodatkowo eliminuje podrażnienia, szybkie przetłuszczanie się i swędzenie skóry głowy oraz wzmacnia włosy od cebulek (wcierać w skórę po umyciu włosów lub w suche).

Wioleta Nowicka

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej