Strona główna Aktualności Kwiat słońca rośnie dla urody

Kwiat słońca rośnie dla urody

przez admin
Sezon słonecznikowy już się zaczął. Dojrzałe ziarenka słonecznika są dostępne nie tylko w sklepie. Najlepsze są prosto z ogrodu – dojrzewające w słońcu. Warto je wykorzystać dla zdrowia i urody. To źródło witamin i mikroelementów. To słońce, które dla skóry zrobi wiele. 
Słonecznik pojawił się w Europie w XV wieku – przypłynął na statku Francisco Pizarra jako podarunek dla hiszpańskiego króla. Od tego czasu jest rośliną uprawną i zachwyca wszystkich swoim wyglądem i właściwościami. Zawarte w słoneczniku ogromne ilości witaminy A, B, D, B6, PP i E i białko, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz sole mineralne, np. żelazo, potas, wapń i fosfor wpływają na kondycję skóry, włosów oraz paznokci. Ważną zaletą niewielkich ziarenek są właściwości przeciwzapalne i oczyszczające, dzięki którym pomaga w walce z trądzikiem, wypryskami i innymi zmianami skórnymi. 
zalety słonecznika
Ziarenka słonecznika można wykorzystać do zrobienia domowego peelingu o właściwościach wygładzających. Zmielone nasiona połącz z glinką zieloną, olejkiem słonecznikowym (sucha cera) lub wodą (tłusta cera). Do mieszanki możesz także dodać oleje, np. lawendowy lub inny eteryczny. Składniki wymieszaj aż powstanie jednolita konsystencja i wykorzystuj podczas masażu rano i wieczorem. Potem zmyj skórę letnią wodą. 
Oczyszczającą, nawilżającą i odżywczą maskę dla zmęczonej i suchej skóry przygotujesz ze zmielonych nasion słonecznika z dodatkiem dosyć gęstej śmietany, oliwy z oliwek i olejku eteryczny dla przyjemnego zapachu. Składniki połącz w misce do powstania jednolitej papki, a potem nałóż ją na 15 minut na twarz i dekolt. Następnie zmyj ją letnią wodą lub mlekiem. Dodatkowa skóra odzyskuje naturalną jędrność. 
Olej słonecznikowy pełen urody
Olej słonecznikowy jest jednym z najlepszych olejów roślinnych. Według niektórych jest też najlepszym na świecie. Powstaje z mechanicznie wyciskanych dojrzałych ziaren – nasion. W nasionach znajduje się od 35 do 60% oleju. Olej zawiera około 90% nienasyconych kwasów tłuszczowych, np. oleinowy omega – 9 i linolowy omega – 6 i alfa – linolowy omega – 3 oraz witamy E, A, K, F i z grupy B. W kosmetykach występuje w stężeniu 5% – 100%. 
Tłuszcz ze słonecznika ma właściwości regeneracyjne, kojące, łagodzące, oczyszczające oraz wzmacniające. Jest wspaniałym olejkiem do masażu oraz dodatkiem do kremów, balsamów i innych kosmetyków – lepszy poślizg i podwójne działanie. Sprawdza się też jako naturalny i skuteczny sposób na złagodzenie podrażnień słonecznych i ochrona przed słońcem. Poza tym chroni skórę przed nadmierną utratą wilgoci i uszkodzeniami. To naturalny i bezpieczny filtr przeciwsłoneczny i emolient. Olej słonecznikowy polecany jest zwłaszcza w pielęgnacji cery tłustej i mieszanej – reguluje wydzielanie sebum, oczyszcza i ma właściwości przeciwzapalne i przeciwrodnikowe. Dodatkowo zmiękcza skórę oraz przyspiesza jej regenerację. 
Oliwa z oliwek, olej słonecznikowy z sokiem z cytryny, żółtkiem jajka i miodem lub śmietaną to podstawowe składniki maseczki nawilżająco – odżywczej. Nanieś ją na 20 minut na twarz, a potem zmyj letnią, przegotowaną wodą. Podgrzany olej usuwa zrogowaciały naskórek, np. na łokciach. 
Słoneczne kwiaty dla cery
Żółte płatki słonecznika można wykorzystać do przygotowania naturalnego toniku do twarzy. Zalej płatki wrzątkiem, a potem gotuj jeszcze przez godzinę. Potem przecedź wywar i jak już wystygnie stosuj do przemywania cery płatkiem kosmetycznym. Przelej słonecznikową wodę do butelki i przechowuj w lodówce do ponownego wykorzystania. Płatki możesz też gotować przez kilka minut. Jak mieszanka wystygnie dodaj do niej olejki eteryczne, a potem wszystko dolej do wanny z gorącą wodą. Po takiej aromatycznej kąpieli skóra jest wyjątkowo gładka, jędrna, elastyczna, oczyszczona, odżywiona i nawilżona – jakby ubyło jej lat. 
Wioleta Nowicka

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej