Strona główna Aktualności Operacja powiększania biustu. Jak wygląda krok po kroku?

Operacja powiększania biustu. Jak wygląda krok po kroku?

przez admin

Powiększanie piersi na drodze wszczepienia implantów to najpopularniejszy zabieg modyfikujący kształt i wielkość biustu. Operacja powiększania biustu, czyli augumentacja, dedykowana jest kobietom pragnącym powiększyć biust lub skorygować utratę jędrności biustu. Stosując implanty różnej wielkości można skorygować także asymetrię piersi. Ta metoda powiększania piersi ma jedną zasadniczą zaletę – jest trwała. W przeciwieństwie do innych dostępnych metod – przeszczepu własnej tkanki tłuszczowej pacjenta czy iniekcji kwasu hialuronowego, efekt utrzymuje się przez wiele lat. Jak przebiega zabieg powiększania piersi implantami? O czym warto wiedzieć przed zabiegiem?

Przygotowanie do zabiegu operacyjnego powiększania biustu

Operacja powiększania biustu, z racji swego inwazyjnego charakteru, wymaga nienagannego stanu zdrowia od pacjentki. Weryfikowane jest ono w oparciu o szczegółowy wywiad lekarski, a także badania laboratoryjne i obrazowe:

  • USG piersi
  • RTG klatki piersiowej
  • EKG
  • grupę krwi
  • morfologię
  • kreatyniną i mocznik
  • glukozę
  • elektrolity
  • wskaźniki krzepnięcia (APTT, INR)
  • antygeny: HbS, HIV i HCV

Bardzo istotne jest wykluczenie przeciwwskazań do operacyjnego powiększania piersi. Są to choroby autoimmunologiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, niewydolność krążeniowo – oddechowa, niewydolność nerek czy wątroby. Ponadto pacjentka powinna być w wieku, w którym piersi są już ostatecznie ukształtowane, czyli około 16 – 18 roku życia.

Niezwykle istotną kwestią są oczekiwania pacjentki wobec efektu końcowego zabiegu – muszą być one realne. Jak o operacji powiększania biustu pisze klinika AestheticMed – „Wielkość i kształt biustu powinny być dopasowane do aktualnej wielkości piersi oraz całej sylwetki. Pacjentka powinna skonfrontować swoje wyobrażenia o zabiegu z fachową oceną profesjonalisty. Lekarz medycyny estetycznej pomoże w dopasowaniu odpowiedniej wielkości i kształtu implantu. Oceniana jest wysokość i szerokość obecnych piersi, odległość między nimi oraz odległość między brodawką sutkową a obojczykiem.”

Do wyboru są implanty okrągłe oraz anatomiczne, o kształcie łzy. Implanty mogą być wypełnione solą fizjologiczną (te używane są zdecydowanie rzadziej) lub silikonem – plastycznym żelem o znacznej wytrzymałości. Ryzyko pęknięcia implantu jest minimalne, większość producentów daje dożywotnią gwarancję.

Jeśli pacjentka zostanie zakwalifikowana do zabiegu, powinna zaprzestać zażywania leków wpływających na krzepliwość krwi (aspiryna, polopiryna) na dwa tygodnie przed zabiegiem. Jeśli pali papierosy – także należy zaprzestać tej czynności. W dniu zabiegu pacjentka powinna pojawić się w klinice na czczo lub 6 godzin po ostatnim posiłku.

Operacyjne powiększanie biustu krok po kroku

Zabieg powiększania piersi implantami przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Najczęściej trwa 1 – 2 godziny. W celu włożenia implantu wykonywane jest nacięcie skóry o szerokości 3 – 4 cm. Jego lokalizacja jest różna: może to być linia tuż pod piersią, cięcie wokół brodawki lub pod pachą. Rzadziej wykorzystywana jest technika endoskopowa, polegająca na wykonaniu cięcia pod pachą albo w okolicy pępka. Implanty mogą być umieszczone w piersi w następujący sposób:

  • podgruczołowo, czyli między tkanką gruczołową a mięśniem piersiowym większym; w takiej technice istnieje około 50% ryzyko wytworzenia wokół implantu torebki łącznotkankowej
  • podmięśniowo, czyli między ścianą klatki piersiowej a mięśniem piersiowym większym
  • techniką mieszaną DualPlane

Po wprowadzeniu implantu zakładane są szwy i opatrunki. Pacjentka pozostaje w klinice przez jedną dobę. Konieczne jest noszenie specjalnego, elastycznego biustonosza podtrzymującego piersi, przez okres około 4 tygodni nieustannie, a potem przez kilka miesięcy wyłącznie w dzień. Po około 7 dniach zdejmowane są szwy. Należy unikać nadmiernej aktywności fizycznej i dźwigania ciężarów przez okres kilku tygodni po zabiegu. Całkowita rekonwalescencja trwa około 3 miesięcy.

Od czego zależy efekt końcowy operacji powiększenia biustu?

Każda z pacjentek chce, by wszystkie jej oczekiwania względem zabiegu zostały spełnione. Staranny dobór implantów i skorzystanie z możliwości komputerowej wizualizacji to pierwszy krok do pełnego sukcesu. Na efekt końcowy mogą jednak wpływać takie czynniki jak:

  • budowa klatki piersiowej i wady postawy
  • napięcie skóry
  • asymetrie i niedorozwoje w obrębie mięśni klatki piersiowej oraz gruczołów piersiowych

Także odpowiednie postępowanie pozabiegowe rzutuje na jakość zabiegu. Masaże powinny zapobiec powstaniu torebki łącznotkankowej wokół implantu, zaś oszczędzanie klatki piersiowej pod względem wysiłku minimalizuje ryzyko przemieszczenia implantu.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej