Strona główna Aktualności Letnie problemy ze stopami

Letnie problemy ze stopami

przez admin

Latem Twoje stopy nieustannie znajdują się na widoku, dlatego też piękne i zadbane są podstawą. Niestety słońce, wysokie temperatury czy rozgrzane powierzchnie mogą stanowić dla nich wyzwanie i powodować nieprzyjemne dolegliwości. Jakie są najczęstsze problemy stóp latem i jak sobie z nimi radzić?

1. Nadmierna potliwość stóp

Stopy są jednym z miejsc gdzie ilość gruczołów potowych jest największa. W parze stóp znajduje się ich 250 000! Szczególnie latem chowając stopy w zakrytych butach, sprawiasz, że wydzielanie potu zwiększa się. Pot wiążąc się z martwym naskórkiem tworzy idealną pożywkę dla drobnoustrojów, co powoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu.

Nadpotliwość stóp może być uwarunkowana genetycznie lub wywołana wtórnie, m.in. zaburzeniami hormonalnymi, chorobami układu pokarmowego, stresem, złą pielęgnacją, bodźcami termicznymi, otyłością.

Jak leczyć nadmierną potliwość stóp? Po pierwsze należy zlikwidować przyczynę. Jeśli jest nią choroba – wyleczyć ją, zrzucić zbędne kilogramy oraz ograniczyć stres. Należy również ograniczyć spożywanie pikantnych potraw oraz mocnej kawy i herbaty – radzi podolog Sylwia Śląskiewicz z FootMedica.

Jak leczyć nadpotliwość i pielęgnować stopy?

Jednym ze skutecznych zabiegów zwalczających nadmierną potliwość stosowanym
w gabinecie podologicznym jest jonofereza. Jest to bezbolesna terapia zmniejszająca aktywność gruczołów potowych przy pomocy prądu stałego. Jeden zabieg trwa ok. 20 min i wykonywany jest cyklicznie w ciągu 4 lub 6 tygodni. Początkowo od 2-3 razy w tygodniu, następnie do jednego zabiegu w tygodniu.

Aplikuj preparaty pielęgnacyjne zawierające składniki ograniczające wydzielanie potu – sole glinu oraz antybakteryjne, odświeżające np. lawenda, menthol. Stosuj kąpiele z wyciągów ziołowych np. szałwii, kory dębu, rozmarynu lub ze specjalnie do tego przeznaczonych antybakteryjnie działających soli do kąpieli. Mocz stopy nie dłużej niż 15 min w letniej wodzie lub robiąc to naprzemiennie woda ciepła – zimna, kończąc zawsze na wodzie zimnej. Pozwól stopom oddychać! Noś skarpety i obuwie z materiałów naturalnych.


2. Pękające pięty

Spacery boso po piasku sprawiają, że skóra stóp staje się sucha i popękana. Innymi przyczynami powstawania pękających pięt są m.in. nadwaga, deformacje kostne, niedobory wit. A, choroby takie jak: łuszczyca, RZS, niedoczynność tarczycy, a także źle dopasowane obuwie, skarpetki ze sztucznych włókien czy nieodpowiednia pielęgnacja poprzez nadmierne usuwanie naskórka.
Musisz wiedzieć, że pękające pięty należy traktować stopniowo. Przed wszystkim trzeba ustalić przyczynę powstania pęknięć i postarać się wyeliminować te czynniki – podpowiada podolog.

Jak pielęgnować stopy?

Wykonuj peeling raz w tygodniu. Należy zadbać o systematyczne złuszczanie gromadzącej się warstwy rogowej naskórka.

Stosuj kremy nawilżające i odżywcze. Używanie wieczorem odpowiednich preparatów jest gwarancją zachowania odpowiedniej elastyczności skóry. Składniki takie jak mocznik, naturalne tłuszcze zawarte w preparatach pielęgnacyjnych do stóp pozwalają zregenerować się skórze odbudowując jej naturalny płaszcz wodno-lipidowy.

Odwiedzaj gabinet podologiczny. Systematyczne wizyty u podologa, który usunie nadmiar naskórka to podstawa. Dalsze postępowanie to odpowiednia pielęgnacja domowa. Preparaty nawilżające, natłuszczające, regenerujące i złuszczające odpowiadające konkretnemu przypadku i stopniu zaawansowania najlepiej dobierze podolog. Należy stosować je codziennie według zaleceń.

3. Obrzęki

Na obrzęki nóg i stóp często skarżą się osoby, które wykonują pracę stojącą lub siedzącą. Szczególnie odczuwają dyskomfort w upalne dni. Innymi przyczynami powstawania obrzęków może być przyjmowanie niektórych leków (np. antydepresantów, hormonów, leków przeciwzapalnych) czy nadwaga. Zgromadzony nadmiar wody w tkankach może być również oznaką chorób związanych z takimi narządami jak nerki, tarczyca, serce czy współtowarzyszeniem alergii pokarmowych. Kobiety mają większą tendencję do ich powstawania w czasie ciąży oraz przed menstruacją.

Jak zapobiegać powstawaniu obrzęków?

  • Regularnie wykonuj ćwiczenia nóg.
  • Utrzymuj odpowiednią masę ciała.
  • Unikaj w posiłkach soli.
  • Unikaj długotrwałego stania i siedzenia, zwłaszcza w pozycji z nogą na nodze

Jak likwidować obrzęki?

  • Przede musisz ustalić i zlikwidować przyczynę ich powstawania.
  • Stosuj masaże usprawniające przepływ krwi i limfy np. drenaż limfatyczny.
  • Aplikuj kosmetyki pielęgnujące zmęczone stopy i usprawniające krążenie np.
  • z wyciągiem z kasztanowca, mentolu.
  • Stosuj tzw. ułożenie przeciwobrzękowe. Podczas leżenia staraj się trzymać nogi lekko uniesione do góry.
  • Pomyśl o kinesiotapingu. Jest to metoda oklejania plastrami dynamicznymi, których działanie polega na zniwelowania bólu, usunięciu obrzęków i zastojów limfatycznych, zmniejszaniu napięcia mięśniowego oraz zwiększeniu zakresu ruchów w stawach – wyjaśnia podolog Sylwia Śląskiewicz.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej