Strona główna Aktualności Pielęgnacja skóry atopowej

Pielęgnacja skóry atopowej

przez admin

W pielęgnacji skóry atopowej wystarczającym zabiegiem higienicznym jest prysznic. Do mycia ciała najlepiej zastosować hipoalergiczny preparat w postaci płynnej lub kostce. Kąpiele wannowe stosuje się przy okazji kąpieli leczniczych – nadmanganian potasu dodajemy do kąpieli w nadkażeniach bakteryjnych. Do wanny możemy wlać także odpowiednią emulsję do kąpieli  lub przygotować ją z dodatkiem  krochmalu czy roztworu siemienia lnianego. Lecznicza kąpiel powinna trwać ok. 20 min., a temperatura wody nie przekraczać 37°C. Po delikatnym wytarciu skóry, kiedy jest jeszcze wilgotna należy zaaplikować na skórę emolient lub lek.

Częstotliwość nakładania emolientów w ciągu doby zależy od potrzeby skóry, nie powinno się przekraczać trzykrotnej aplikacji. U większości osób stosowanie emolientów dwa razy na dobę jest wystarczające do prawidłowego nawilżenia. w okresie letnim stosuje się lekkie kremy, balsamy czy emulsje, w okresie jesienno – zimowym zalecane są kremy i maści.
Niemowlęta i małe dzieci lepiej tolerują lekkie preparaty takie jak balsamy i emulsje
stosowanie mocznika jest bardzo korzystne dla skóry atopowej, należy jednak uprzedzić pacjenta (rodziców/opiekunów), iż w przypadku obecności na skórze będących efektem drapania nadżerek, pojawi się uczucie pieczenia.

pielęgnacja skóry atopowej

Wydzielanie łoju odpowiedzialnego za prawidłowe nawilżenie skóry i zachowanie podstawowych ochronnych funkcji skóry zmniejsza się wraz z wiekiem. Około 60 roku życia czynność gruczołów łojowych praktycznie ustaje. Skóra traci naturalne natłuszczenie i staje się nadmiernie sucha. Jest to problem większości ludzi w tym wieku. Wraz z pojawieniem się suchości pojawia się świąd, często bardzo uciążliwy. Objawy te obniżają komfort życia osób w podeszłym wieku. Zalecenia dotyczące pielęgnacji skóry tych osób podobne są jak w przypadku pozostałych wspomnianych grup. Pamiętać należy szczególnie o myciu ciała preparatem dla skóry alergicznej lub wrażliwej. Rekomenduje się również dwa razy w tygodniu kąpiel wannową z dodatkiem emolientów.

AZS  w okresie jesienno – zimowym
Nawet pacjenci ze zdrową skóra odczuwają dyskomfort w sezonie grzewczym. W tym okresie działają czynniki, które powodują przesuszenie skóry. Przede wszystkim wraz z rozpoczęciem ogrzewania mieszkania spada wilgotność powietrza, nawet do 30- 40%. W tym okresie, wraz ze spadkiem temperatury otoczenia nosimy ubrania zakrywające ciało, skóra nie ma dostępu powietrza i nie jest wystawiana na słońce. Wszystkie te czynniki są powodem pojawienia się nadmiernej suchości skóry. Najczęściej dotyczy to podudzi po stronie wyprostnej, przedramion, boków tułowia i pleców. Pojawia się drobnopłatowe złuszczanie ze świądem, nasilającym się zwłaszcza wieczorem, po kąpieli. Jeżeli wystąpią takie objawy, zalecane jest regularne, przynajmniej raz dziennie nawilżanie i natłuszczanie skóry. U osób dorosłych można stosować preparaty bardziej natłuszczające, natomiast u dzieci zaleca się preparaty nawilżające i emulsje do kąpieli.

U większości dzieci z AZS, wpływ okresu grzewczego na skórę objawia się nasileniem zmian skórnych. Dodatkowym czynnikiem prowokującym objawy jest większa obecność alergenów kurzu domowego w powietrzu i na meblach. Dlatego zwłaszcza w okresie zimowym należy regularnie stosować emolienty zarówno do ciała, jak i do kąpieli. Nie powinno się dopuszczać do przesuszania skóry, gdyż spowoduje to zwiększenie świądu zarówno dziennego, jak i nocnego. Nadmiernie przesuszony naskórek będzie przepuszczał alergeny powietrznopochodne, co doprowadzi do powstawania rumieniowych zmian skórnych.

Alejakobiet.pl / lek. med. Lidia Ruszkowska
na podstawie materiałów marki Emolium

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej