Strona główna Aktualności Śladem tequili

Śladem tequili

przez admin

Niebieskie agawy, wykorzystywane jako baza do tequili, najlepiej rosną na wulkanicznych glebach stanu Jalisco w Meksyku. 50 milionów litrów tego trunku w ciągu roku, wytwarzanych jest obecnie przez ponad 146 tradycyjnych destylarni. Ponad 80% tej produkcji trafia do USA. Tequilę importuje się do 70 krajów, w tym do Polski. Jak produkowana jest tequila i gdzie można to zobaczyć na własne oczy?

Jak wynika z raportu „Rynek napojów alkoholowych w Polsce w 2014” przygotowanym przez KPMG, w 2013 roku Polacy kupili 150 tys. litrów tequili. Wciąż jednak pozostaje ona alkoholem niszowym, docenianym przez wąską grupę koneserów. Zaledwie 2 proc. badanych zadeklarowało, że sięga po ten alkohol regularnie. Tequila to alkohol typowo imprezowy, Polacy – i  to zarówno mężczyźni, jak i kobiety – piją go głównie podczas spotkań towarzyskich. Co ciekawe, niekoniecznie oznacza to, że trunek ten stanowi domenę ludzi młodych. Statystyki pokazują, że regularnymi konsumentami tequili są osoby dojrzałe, w wieku od 40 do 54 lat. Niewiele alkoholi może poszczycić się tak bogatym rodowodem i kulturą jak tequila, dlatego podczas wizyty w Meksyku nie wypada nie napić się tego lokalnego specjału.

t

Zaczynamy się interesować
Według analiz stopniowo rośnie chęć poznawania źródeł i procesów wytwarzania spożywanych napojów alkoholowych. Polski konsument chce być świadomy historii, sposobów konsumpcji czy pochodzenia trunków, zwłaszcza jeśli dodatkowo odwiedził lub zamierza odwiedzić dany kraj. Sukcesywna zmiana naszego stylu życia, zainteresowanie podróżami, innymi kulturami, poznawanie smaków, sprzyjają także stopniowemu wzrostowi sprzedaży mniej znanych alkoholi, w tym tequili. Gdzie jest serce meksykańskiej tequili?

Szlak Tequili w Jalisco
Królestwem tequili jest Jalisco w Meksyku. Wulkaniczne gleby obejmujące większość stanu jak żadne inne nadają się do uprawy niebieskiej agawy, która wykorzystywana jest jako baza do tequili. Na słynnym Szlaku Tequili działa obecnie ponad 146 tradycyjnych destylarni, które produkują nawet 50 milionów litrów tego trunku w ciągu roku. Na uwagę zasługuje fakt, że tylko kilka miejsc na świecie, w tym właśnie miasto Tequila, posiada licencję do wyrobu tego alkoholu. Oryginalny meksykański drink, którym wznoszone są toasty na całym świecie, to w przeważającej części zasługa tutejszych rzemieślników. Tylko w tym miejscu można prześledzić całą drogę jego wytwarzania – poczynając od zbiorów agawy, poprzez proces fermentacji, destylacji, a kończąc na najważniejszej części – degustacji prawdziwej tequili.

Przeczytaj także:

Kwintesencja kultury Meksyku
Region Jalisco warto też odwiedzić nie tylko ze względu na tequilę. Pola, prekolumbijskie ruiny i kolonialne hacjendy zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a Aztekowie uważali je za święte. Stan słynie także z pięknego pasma plaż i zatok wzdłuż Oceanu Spokojnego nazywanego Costalegre tj. Wybrzeżem Szczęścia. Będąc w Jalisco nie sposób pominąć zabytkowego Guadalajara (stolicy stanu), największego jeziora w Meksyku Chapala oraz Puerto Vallarta – artystycznego uzdrowiska znanego z urokliwych widoków, klimatycznego pchlego targu i ciepłych wód zatoki Banderas. Miasto zyskało także sławę dzięki hollywoodzkiemu filmowi Noc Iguany. Zachwycony pięknem Puerto Vallarta, aktor Richard Burton, zamieszkał tu nawet ze swoją żoną Elizabeth Taylor.


Viva la Mexico!

Czy można wyobrazić sobie lepszy relaks niż spacer po targach przepełnionych wyrobami ludowego rękodzieła, smakowanie aromatycznej kuchni i popijanie tequili w złotym słońcu Meksyku? Podróż do Jalisco to najlepszy sposób na zgłębienie tajników prawdziwej tequili i poznanie niezwykłej kultury, technik, miejsc i ludzi, którzy wkładają całe serce w przygotowanie wyjątkowego trunku. Według danych największej wyszukiwarki wyjazdów turystycznych Travelplanet.pl, zainteresowanie wycieczkami do Meksyku rośnie z roku na rok, mimo że jest to koszt zaczynający się od 5320 zł od osoby. Wycieczka obejmująca natomiast słynną Trasę Tequili, to koszt od 8650 zł za osobę. Podczas takiego wyjazdu można zwiedzić historyczną część Meksyku, ,,miasteczko” Matki Bożej w Guadalupe, liczne muzea gromadzące skarby sztuki prehiszpańskiej i ikony meksykańskiego malarstwa oraz piękne plaże. Dzięki kulturowej różnorodności, wyjątkowemu krajobrazowi i bogatej historii, rejon ten jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Ameryce Łacińskiej. A wszystko to w towarzystwie nieodłącznej tequili.

Przeczytaj także:

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej