Strona główna Aktualności Okulary przeciwsłoneczne – bardzo ważny wybór

Okulary przeciwsłoneczne – bardzo ważny wybór

przez admin

Oczy są najbardziej wrażliwe na promieniowanie UV, jednak nie wszyscy Polacy zdają zdają sobie sprawę z konieczności ochrony wzroku przed niewidocznym, a szkodliwym promieniowaniem UV A i UV B.

Tylko 25% dorosłych Polaków nosi okulary przeciwsłoneczne. Czy oznacza to, że przynajmniej ¼ z nas chroni swój wzrok przed promieniami UV? Niestety nie. Okulary przeciwsłoneczne to często tylko letni gadżet.

Aż 36% użytkowników okularów przeciwsłonecznych kupiło je u ulicznych sprzedawców, oferujących często okulary, które bardziej szkodzą niż chronią wzrok. Okuliści i optycy ostrzegają przed okularami z niewiadomych źródeł, kupowanymi na straganach, od ulicznych sprzedawców. Dlaczego? Ponieważ nie mamy pewności, czy takie okulary faktycznie posiadają jakikolwiek filtr chroniący oczy przed UV.

okulary przeciwsłoneczne jak wybrać

Do charakteryzstycznych objawów nadmiernej ekspozycji oczu na promienie UV należą: uczucie dyskomfortu czyli pieczenie, szczypanie i zaczerwienienie oczu oraz uczucie suchości i piasku pod powiekami, nadmierne i nieopanowane łzawienie czy też nadwrażliwość na światło. Kosmetycznym efektem długotrwałej ekspozycji na światło UV jest przedwczesne starzenie się skóry powiek i wokół oczu, kończące się nawet nowotworem skóry powiek i oczu. Jednak do najczęstszych i udowodnionych naukowo schorzeń związanych bezpośrednio z nadmierną ekspozycją oka na słońce należą uszkodzenia delikatnych tkanek wewnętrznych oka – zapalenie spojówek czy rogówki, uszkodzenie siatkówki, skrzydlik, tłuszczyk, wczesna presbiopia, zaćma, katarakta, posłoneczne uszkodzenie rogówki czy plamki żółtej, zwyrodnienie plamki związane z wiekiem (AMD). Specjaliści ostrzegają – w skrajnych przypadkach nadmierna, długotrwała ekspozycja oczu na słońce może doprowadzić do trwałego pogorszenia lub utraty widzenia.

Ciemne szkła powodują, że oko jest pozbawione naturalnego mechanizmu obronnego – odruchu mrużenia oczu. Oszukana w ten sposób źrenica poprzez ograniczenie dostępu światła do oka automatycznie rozszerza się, a przez to do otwartego oka dostaje się więcej szkodliwych promieni ultrafioletowych, niebezpiecznych dla siatkówki i soczewki oka. Jeśli soczewki okularowe nie mają odpowiedniego filtra UV, to są one bardziej szkodliwe, niż nienoszenie okularów w ogóle! Używając okularów pozbawionych filtrów UV doprowadzamy do sytuacji, w której to, co ma chronić wzrok, będzie stanowić zagrożenie.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej